İstanbul’da bir protesto…

Nakliyeciler, Ulaştırma Bakanlığı'nca uygulamaya konulan Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği'nin onbinlerce kamyoncu ve küçük işletmeyi işsiz bırakacağını öne sürerek eylem yaptı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 25 Şubat 2006 tarihinde uygulamaya konulacak Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği, aralarında birçok nakliyeci derneğinin bulunduğu Nakliye Platformu ve kamyoncular tarafından protesto edildi. Sirkeci Garı önünde adeta miting havasında gerçekleştirilen eyleme, çok sayıda siyasi de destek verdi. Kamyoncular “Karayolu imha yönetmeliğine hayır, Vatandaşa zulüm yapan hükümet istemiyoruz, Belge ücretiyle soyguna hayır” yazılı döviz ve pankartlar açarken, eyleme Doğruyol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Mehmet Sevigen ve MHP’li Ulaştırma eski Bakanı Oktay Vural da katıldı.

Nakliyeciler ve bireysel olarak bu işi yapan kamyoncular, kanunla birlikte istenen 200 milyarlık yetki belge ücretinin hiçbir küçük ve orta ölçekli işletme tarafından karşılanamayacağını savundu. 25 Şubat 2006 tarihi itibariyle kanunun uygulamaya konulmasıyla 450 bin’den fazla nakliyecinin devlet eliyle işsizleştirileceğini belirten kamyoncular, uygulamayla birlikte belli bir azınlığın daha fazla kazanacağını ve nakliye sektörünün tekellerin eline bırakılacağını ileri sürdü.

Protesto eylemine destek için alana gelen DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, kamyoncular tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. Ağar, nakliyecilerle tek tek tokalaştıktan sonra hazırlanan eylem minibüsünün üstüne çıkarak kamyonculara seslendi. Alınteriyle para kazananların bu kanunla iş hayatının dışına itildiğini savunan Ağar, “Borcunu ödemekten aciz kamyoncuları devlet eliyle soydurmayacağız. Düzenleme adı altında iş hayatından onbinlerce kamyoncu silinmek isteniyor. Belge ücreti adı altındaki soyguna karşıyız. Soyulmaya çalışılan bu kamyoncular bir gün kontak kapatsa ülkede iş hayatı durur.” şeklinde konuştu.

Kamyoncuların konuşması sırasında “Başbakan Ağar” sloganları attığı Mehmet Ağar, daha sonra gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Bir basın mensubunun “Başbakan’a yumurta atanların sayısı çoğalıyor bu görüntüden ne çıkarıyorsunuz?” sorusu üzerine, “Biz siyasetine nezaket ve terbiye sınırları içerisinde yapılmasından yanayız. Bu görüntü milletin çaresizliğini gösteriyor. Bu görüntü sandığı getiriyor. Bütün bu görüntüler sandığın bir an önce milletin önüne gelmesini getiriyor. ” diye konuştu.

Kamyonculara destek veren CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen ise, gazetecilerin başbakan Erdoğan’ın Mersin’de bir çiftçiyle yaşanan diyaloğu hatırlatması üzerine, “Tüylerim diken diken oldu. Başbakan’a yumurta atılması kadar, başbakanın verdiği cevap da hoş görülemez. Söylenen sözler ve özellikle anne ile ilgili olan sözleri çok incitici. Başbakan cennetin anaların ayakları altında olduğunu unutmamalı ve bütün annelerden özür dilemelidir.” dedi.

Hükümetin uygulama koymayı düşündüğü kanunun tekelciliğin önünü açacağını savunan Ulaştırma eski Bakanı Oktay Vural ise düzenlemeyle önemli ölçüde bir işsizliğin ortaya çıkacağını söyledi.

Siyasilerin verdiği destekten memnuniyet duyan kamyoncular, kanunun uygulanmaması için tüm Türkiye’de eylemlerinin devam edeceğini duyurdu.