İstanbul’da da karikatürler protesto edildi

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, peygamberimiz Hz. Muhammed'e karikatürler yoluyla yapılan saldırının inanca saygısızlık olduğu gerekçesiyle eylem yaptı.

Hz. Muhammed’e karikatürler yoluyla hakaret edildiğini ve bunun inançlara saygısızlıktan başka bir şey olmadığını belirten yaklaşık 30 kişilik grup, “İnançlara saygı gösterin, Özür dileyin, Emperyalist saldırganlığa son” yazılı bir pankart açtı. “İnanç haktır İnanca saygı gösterin, Emperyalistler özür dileyin” şeklinde sloganlar atan grup adına daha sonra bir basın açıklaması yapıldı.
Yayınlanan hakaret içerikli karikatürlerin ifade özgürlüğü ile hiçbir alakasının olmadığı vurgulanan açıklamada, yayınların Müslümanların öfkesine yol açtığına değinildi. Saldırıların Hristiyan Müslüman çatışması oluşturarak halkları parçalamaya yönelik olduğu kaydedilen açıklamada, oluşan öfkenin haklı bir tepki olduğu vurgulandı.
Kar altında gerçekleşen eylem sırasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, grup açıklamanın ardından sloganlarla olaysız bir şekilde dağıldı.