İstanbul’da da kuşgiribi vakası!

İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Mehmet Bakar, Küçükçekmece ilçesinde bazı tavuklarda yapılan incelemelerin 2 aşamasının pozitif çıktığını açıkladı.

Bu hayvanlarla temasta bulunan bir aileden 15 kişinin Haseki Hastanesi’nde gözetim altına alındığı bildiren Bakar, bu şahısların kuş gribi bulunan tavukları yediğini ve doğudan yakın zamanda İstanbul’a geldiğini kaydetti.

Dr. Mehmet Bakar, kuş gribi için gerekli ilaçların hastanelere getirildiğini de ifade etti. Bakar, “İlaçlar hastanelere ve gerekli yerlere götürülerek depolara konuldu. Yarın da gelecek olan ilaçlar var.” dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler’le yaklaşık 4 saat boyunca yapılan toplantı hakkında da bilgi veren Dr. Mehmet Bakar, şunları söyledi: “Gerekli önlemler alındı. Bu zamana kadar İstanbul genelinde 54 vaka intikal etti. Bunlardan olası 54 şüpheli hastadan 21 kişinin şüphe üzerine gözlem altında tutulmak üzere yatırılması uygun görüldü. Bu hastaların 26’sı ayakta tedavi gördü. Yalova’dan gelen 7 kişi ise pozitif sonuç çıkmadığı için taburcu edildi. Bekletilen hastaların durumu, yarın çıkacak sonuçlardan sonra kesinlik kazanacak. Bunu kamuoyuna bildireceğiz.”

Bakar, Küçükçekmece’de bir çok hayvanın telef edildiğini de sözlerine ekleyerek, hastanelerin bu konuda hazır halde bekletildiğini ifade etti.