Istanbul’da degisim el ele saglanacak

ISTANBUL - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Istanbul'da çirkin ve güvensiz yapilasmanin oldugu yerlerde el ele vererek Istanbul'da degisimin birlikte saglanacagini söyledi.

Erdogan’in camiiye girisi sirasinda korumalari çevrede bulunan erkek çocuklara araba, kiz çocuklara da bebek ve bisküvi dagitti. Giriste vatandaslar arama yapilarak alindi.

KIPTAS tarafindan yaptirilan ve yaklasik bir yildir ibadete açik olan camiinin peyzaj düzenlemesi ve iç kismindaki eksikliklerin tamamlanmasinin ardindan Basbakan Recep Tayyip Erdogan Cuma namazini burada kildi. Keskin nisancilarin camiinin tepesinde konuslandigi gözlendi. Camiinin bulundugu sokak üzerinde The Tayyip yazili Erdogan’in resminin bulundugu poster asildi. Basbakan’in camiiye gelecegini haber alan vatandaslar camiiye akin etti. Yogun güvenlik önlemleri alinan camii kapisi önünde Kizilay Dernegi Bakirköy Subesi tarafindan cemaate lokma ve tulumba tatlisi ikram edildi. Ayrica dernek tarafindan Pakistanli depremzedeler için yardim toplandi.

Erdogan, Cuma namazi çikisinda camii altinda bulunan kiz kuran kursunu ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldi. Cemaatle bayramlasan Erdogan çikista vatandaslara hitaben konusma yapti. Erdogan, belediye baskanligi döneminde KIPTAS araciligiyla ilk konut temeli attiklarinda projeye kimsenin inanmadigini belirterek “Su ana kadar KIPTAS tarafindan 17 bin konut sahiplerine teslim edildi. Ilk müracaat edenler konutlarini 18 ayda teslim aldi. Su an tüm Türkiye’de benzer projeler yayginlasti. Simdi 12 ayda teslim ediliyor. Istanbul’da çirkin ve güvensiz yapilasmanin oldugu yerlerde el ele vererek Istanbul’da degisimi birlikte saglayacagiz. Gölcük depremi oldugunda bu konutlara hiç bir sey olmamisti. Ne denli akla ve bilime dayali oldugu ortadadir. Biz hatayi yapar, faturayi da Allaha keseriz. Istanbul’da Allah korusun olabilecek bir tehlikenin sonucu çok kötü olur. Biz tedbirimizi almaliyiz. En son Pakistan, deprem acisini yasadi. Binlerce insan öldü. Ülkemizde de çok sayida deprem yasadik. El ele verip Istanbul’u daha güzel yerlere tasiyacagiz. Tabi istismarlar da oluyor. Mesela alt geçit ve kavsak yapiminda olusturulan santiyeler üç seritlik yollari iki serite düsürüyor. Bu günlük sikintilari çekecegiz ki yarin rahat edelim. Bu sikintilar Londra, Paris gibi gelismis sehirlerde de mevcut.” diye konustu.

Ülke ekonomisinin rahatladigini belirten Erdogan, “Insanlarin gelir seviyesi yükseldi. Insanlar otomobil sahibi oluyor. Biz de devlet olarak altyapiyi saglayacagiz. Böylece sizlerle aydinlik yarinlara kavusacagiz. Dikkat ederseniz otomobillerde bir iki kisi görürsünüz. Çok seyrek 4 kisi ile yolculuk yapan otomobil görürsünüz. Toplu tasimaciliga önem veriyoruz. Hafif metromuz yakinda Atatürk Olimpiyat Stadi’na kadar gelecek bunun çalismalari devam ediyor. ” seklinde konustu.

Basbakan’in cuma namazina Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas, Istanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Esenler Belediye Baskani Mehmet Öcalan da katildi.

Basbakan Erdogan ve yanindaki heyet ögle yemegi için KIPTAS’a ait tanitim ofisine geçti.