İstanbul’da gaz tüketimi patladı

Sibirya soğuklarının yaşandığı ocak ayında İstanbul'daki toplam gaz satışı 750 milyon metreküpe yükseldi.

Böylece İstanbul Gaz Dağıtım AŞ (İGDAŞ), 20 yıllık tarihinde aylık olarak en yüksek satış rakamına ulaştı. Şirketin Genel Müdürü Levent Tüfekçi, “2006 yılı gaz satış hedefimiz 4,1 milyar metreküp iken ocak ayında 750 milyon metreküp satış ile bu hedefimizin yüzde 29’unu geçekleştirmiş olduk.” tespitinde bulundu. İstanbul Belediyesi’ne ait gaz dağıtım şirketinin bu yıl içinde halka arz edilmesi planlanıyor. Bunun için hisselerin halka arzı ve blok satış seçenekleri üzerinde duruluyor. Hisselerin bir bölümünün halka arz edildikten sonra blok satış yapılabileceği de ifade ediliyor.

Talipliler arasında, Türkiye’deki enerji yatırımları ile yakından ilgilenen, aynı zamanda en büyük gaz alımı yapılan Rusya’nın bu alandaki dev şirketi Gazprom’un da yer aldığı biliniyor. 2006’da bin kilometre yatırım ve 300 bin yeni abone almayı hedefleyen İstanbul’un yüzde 88’ine doğalgaz ulaştıran kurumun halihazırda 3 milyon abonesi bulunuyor.

Yaptığı açıklamada doğalgazdaki tüketim artışında, çetin geçen hava şartlarının yanı sıra kullanıcıların artmasının da etkili olduğunu belirten Tüfekçi, “Geçen yıl ocak ayındaki tüketim 581 milyon metreküp idi. Bu yıl ocakta geçen yıla göre yüzde 18,5 artış oldu.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Ankara, Bursa, İzmit, Adapazarı ve Eskişehir gibi büyük illerin aynı ay içindeki toplam tüketimi ise 410 milyon metreküp olarak gerçekleşti.