İstanbul’da gönüllüler deprem eğitimi görüyor

İstanbul Valisi Muammer Güler, deprem afet zararlarını azaltmak için İsviçre hükümetinin desteğiyle başlatılan Mahalle Afet Destek Projesi kapsamında 27 mahallede bin 187 kişinin mahalle afet gönüllüsü olarak eğitildiğini söyledi.

İsviçre Büyükelçisi Walter Gyger ve Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı girişimci grubundan bir heyet İstanbul Valisi Muammer Güler’i makamında ziyaret etti. İsviçre Hükümetine bağlı İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Dairesi(SDC)’nin desteğiyle 2000 yılında başlatılan Mahalle Afet Destek Projesi üzerinde gerçekleştirilen toplantıda vali Güler, İstanbul’da her mahalleye 50 kişilik afet gönüllüsü ve gerekli ekipmanların bulunduğu afet konteynerinin konulmasını amaçladıklarını söyledi. Güler proje kapsamında 27 mahallede 1187 mahalle afet gönüllüsünün eğitimlerini tamamladığını belirterek, “İstanbul’da depreme hazırlık çalışmaları son derece önemli. Depremin ne zaman olup olmadığı önemli değil. Asıl olan hazırlıklı olmak. Fay bütün mü kırılacak parçalı mı kırılacak? bundan ziyade hazırlıklı olmak önemli.” şeklinde konuştu.

Güler projenin amacını; depreme bilinçli olarak hazırlanmak, afet sonrasında yapılacak hazırlıklar, deprem sonrası ekipmanların temin edilerek kişilerin organize edilmesi olarak özetledi. Projenin geliştirilerek aralarında akademisyenlerin ve büyükelçi Gyger’in de bulunduğu girişimci bir grup tarafından Mahalle Afet Gönülleri Vakfı’nın (MAG) kurulacağını kaydeden Güler, 2006 yılınının sonuna kadar çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

MAG Girişimci Grubu içerisinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kadilli Rasathanesi Müdürü Gülay Barbarosoğlu da İsviçre’yle ortaklaşa yürütülen çalışmanın milli kimliğe kavuşturulması için projenin vakıflaşma sürecine alınmasının önemli olduğunu vurguladı. Barbarosoğlu “Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı projesi ile afete karşı korunma bilinci geliştirilecek hem de afet sonrası her mahalle kendi kendine yetebilecek.” dedi.