İstanbul’da İstiklal Caddesi yeniden düzenleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Tobbaş, İstiklal Caddesi'ndeki düzenlemeyi beğenmediklerini ve müteahhit firmanın herşeyi sil baştan yeniden yapacağını açıkladı.

Düzenlemeler sırasında gerek caddenin kazı alanına dönmesi, gerekse yapılan işlerin düzgün olmadığı konusunda büyük eleştiriler alan İstiklal Caddesi konusuna Başkan Topbaş açıklık getirdi. İstiklal Caddesi’nin İstanbul için büyük önemi olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, “Burada yapılan işin düzgün olması lazım. Bizim yapım aşamasındaki müdahalelerimize rağmen sonuç istediğimiz gibi olmadı. Belediye olarak caddenin yeniden düzenlenmesi için müteahhite talimat verdik ve o da bunu kabul etti. Şimdi insan yürüyüşünü ve trafiği dikkate alarak bir çalışma daha yapılacak.” dedi.

Yılbaşında bitmesi planlanan ve geciken inşaatın yeni düzenleme nedeniyle birkaç ay içerisinde biteceğini kaydeden Topbaş, “Esnafın zararını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya, “Esnafın zararı söz konusu değil. Benim de bu cadde üzerinde işyerim var. Kısmi bir zarar sözkonusu olabilir ancak çalışmalar sonundaki ağaçlandırma ve aydınlatmayla cadde daha güzel olacak. Bu düzenlemeler gayrimenkul sahiplerinin büyük avantajına olacak bunu da düşünmek lazım.” cevabını verdi.

Başkan Kadir Topbaş, inşaat çalışmasının gecikmesi ve işin düzgün olmaması konusunda yapılan eleştirileri de cevaplandırdı. Belediyenin bu konuda bir zaafiyetinin sözkonusu dahi olmadığını kaydeden Topbaş, “Müteahhit firmanın bir hatası var ve bunun faturasını da kendisi ödeyecek. Biz belediye olarak yapım aşamasında gerekli denetlemeleri yaptık ve eksiklikleri bildirdik. Bize müteahhit eksikliklerin giderileceğini taahhüt etti fakat olmadı. Yeni çalışmalar sırasında zemin tekrar kazılmayacak şekilde bir düzenleme yapılmasını istedik.” diye konuştu.

Bu arada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KİPTAŞ’ın başlattığı “Kiptaş’la üç kuş” konut kampanyasının startıda Başkan Kadir Topbaş tarafından verildi. Esenyurt, Tuzla ve Mimar Sinan’da inşa edilecek evler için başvurular bugün başlarken, vatandaşlar da müracaat formlarını aldı. Satış kampanyasının startını veren ve ev sahibi adaylarına seslenen Topbaş, herşeyin daha güzel bir İstanbul için yapıldığını söyledi. Topbaş, yeni konut projeleriyle İstanbul’un çarpık yapılaşmadan kurtulacağını söyledi.