İstanbul’da mavi akbil’li günler başlıyor

İstanbul'da kara ve raylı toplu ulaşım araçları ile şehirhatları gemilerini entegre etmesi planlanan tek bilet uygulamasının 1 Şubat 2006 Çarşamba günü başlayacağı bildirildi.

Mavi Akbil sahibi yolcular 85 YTL karşılığında bir ay boyunca sınırsız seyahat etme hakkına kavuşacak.
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’den (İDO) yapılan yazılı açıklamada, ilgili bakan ve kurum temsilcilerinin katılımıyla 21 Ocak’ta İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde yapılan Ulaşım Zirvesi’nde, toplu ulaşım araçlarında tek bilet uygulamasına geçilmesi yönünde alınan karar doğrultusunda uygulamanın başlatıldığı belirtildi.

Şehir içi ulaşımda deniz yolunun kara ve raylı sistemlere entegre edilmesiyle İstanbulluların uzun mesafeleri zahmetsiz ve ekonomik geçmelerine olanak tanınacağını belirten İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın cazip hale getirileceğini söyledi. Köprü trafiğine alternatif olacak bu çözüm sayesinde binlerce İstanbulluyu deniz ile buluşturacaklarına inandığını açıklayan Paksoy, “1 Şubat itibariyle başlayacak uygulama toplu taşıma araçlarında yüzde 30 oranında ucuzluk sağlayacak. Kara, demir ve deniz yolunda yapılan işbirliği toplu taşımayı özendirecektir.” dedi. Ahmet Paksoy, kent içi ulaşımda Mavi Akbil ile yapılacak seyahatlerde deniz yolu kullanımının bedavaya geleceğinin altını çizdi.

İstanbul’da 1 Şubat’ta başlayacak tek bilet ( Kapsamı Genişletilmiş Mavi Akbil ) uygulaması ile aylık 85 YTL karşılığında deniz ulaşımı ücretsiz gerçekleşmiş olacak. Daha önce İETT otobüsleri, metro, tünel ve tramvayı kapsayan mavi akbil, şehirhatları gemilerinde de uygulanarak denizyolu yolcu geçişleri ücretsiz yapılmış olacak. İDO’nun daha önce denizotobüsü yolcularına yönelik gerçekleştirdiği İDOMETRO uygulaması devam edecek. Deniz otobüsü ile şehir içi hatlardan biri kullanıldığında 2 saat boyunca metro, hafif metro, tramvay ve tünel ücretsiz olarak kullanılabilecek.