İstanbul’da orman yangınlarına karşı uyarı

İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi, vatandaşları orman yangınlarına karşı, izin verilmeyen yerlerde kaçak piknik yapmamaları, piknik ateşlerini tam söndürmeleri ve sigara izmaritlerini gelişigüzel atmamaları konusunda uyardı.

Çebi, küresel ısınmanın hayatı tehdit eder boyutlara ulaştığını vurgulayarak, bu durumdan küresel ısınmanın panzehiri olan ormanların da olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üstünde seyretmesi ve nem oranının da düşük olmasının, duyarsızca atılan bir sigara izmaritinin ya da tedbirsizce yakılıp bırakılan bir ateşin felakete yol açabileceğine dikkat çeken Çebi, olağanüstü hava koşullarının yaşandığı günlerde çıkan orman yangınlarında diğer yılların aynı dönemine kıyasla artış gözlendiğini bildirdi.

Çebi, “Her ne kadar bu yangınlara yangın ekiplerimizle birlikte Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının kara ve hava unsurlarının yerinde ve zamanında müdahaleleriyle, felakete dönüşmeden, kıvılcım aşamasında kontrol altına alınıp söndürülmekte ise de çıkan yangın sayısının bu denli artması kaygı verici bir durum arz etmektedir”dedi.

Dün 50 yangına başlangıç aşamasındayken müdahale edildiğini belirten Çebi, “bunlardan 10 tanesinin vahamet arz ettiğini ancak kabusa dönüşmelerine müsaade edilmediğini” bildirdi.

Çebi, Heybeliada ve Kınalıada’da çıkan kritik yangınların da adaların tüm olumsuzluklarına rağmen büyük bir gayret ve özveri ile söndürüldüklerini kaydetti.