Istanbul’da PKK operasyonlari

ISTANBUL - Istanbul'da PKK üyelerine yönelik gerçeklestirilen 4 ayri operasyonda, eylem hazirligi içerisinde bulunan ve örgüte silah temin eden kisilerin de aralarinda bulundugu 1'i kadin 19 kisi gözaltina alindi.

Konu ile ilgili Istanbul Emniyet Müdürlügü Terörle Mücadele Sube Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, bölücü terör örgütünün silah temin etmek için kaçakçilik yapan kisilerden faydalanarak, büyük illerdeki örgüt mensuplarina silah aktarimi yaptigi yönünde alinan bilgiler üzerine Istihbarat Sube Müdürlügü ile koordineli olarak operasyon yapildigi belirtildi. Operasyonlarda yasadisi terör örgütüne silah temin ettikleri öne sürülen 2 kisinin gözaltina alindigi belirtilen açiklamada, gözaltina alinan kisilerin adreslerinde ve is yerlerinde yapilan aramalarda çesitli markalarda 2’si kuru siki 34 adet tabanca, bu tabancalara ait 19 adet yedek sarjör, 150 adet fisek ele geçirildigi belirtildi.

Açiklamada ayrica, 20 Kasim 2005 tarihinde Küçükçekmece ilçesi Kanaraya Mahallesi Sahin Caddesi üzerinde gerçeklestirilen korsan gösteri sonunda 12 kisinin kullanilmaya hazir 5 molotof kokteyl ile birlikte ele geçirildigi bildirildi.

Öte yandan, Terörle Mücadele Sube Müdürlügü ve Istihbarat Sube Müdürlügü ekiplerince terör örgütüne yönelik sürdürülen 2 ayri operasyonda da , Istanbul’a 14 Kasim 2005 tarihinde eylem yapmak üzere gönderilen 1’i bayan 5 kisi gözaltina alindi. Bu kisilerin üzerlerinde ve adreslerinde yapilan aramada, bomba düzeneginde kullanilan 5 adet elektrikli fünye, 2 adet Irak yapimi 7.65 çapli tabanca ele geçirildi.

Emniyet Müdürlügünde sorgulari tamamlanan sahislar mahkemeye sevk edildi.