İstanbul’da sahte YTL operasyonu

Tuzla'da, piyasaya 2 bin 240 YTL sahte banknot sürmek isteyen şebeke elemanlarından 6'sı düzenlenen operasyonla yakalandı.

Aldıkları bir istihbaratı değerlendiren Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Tuzla’da çeşitli işyerlerinden 20 YTL değerinde sahte banknotları kullanarak alışveriş yaptıkları iddia edilen Ahmet K., Halil K., Serkan O. ve Kadir H.’yi takibe aldı. Yapılan çalışmalarda polis ekipleri bu şahısları sahte banknotlar ile alışveriş yaptıkları sırada suçüstü yakaladı. Çeşitli zamanlarda sahte banknot ile alışveriş yaptıkları işyerlerinin sahiplerince de teşhis edilen şahısların yapılan üst aramalarında da, 740 YTL değerinde 27 adet 20 YTL’lik ve 2 adet sahte banknot ele geçirildi.

“Teşekkül oluşturmak suretiyle piyasaya sahte YTL sürmek ve bulundurmak” suçundan Tuza Adliyesi’ne sevk edilen Ahmet K., Halil K., Serkan O. ve Kadir H., Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tarafından tutuklanan şebeke elemanları, Kartal H tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Bu kişilerin ifadeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren polis, sahte banknotları tedarik ettikleri ileri sürülen Hasan O. ve Turan A. ile müşteri kılığında irtibata geçti. Şebeke elemanları ile 600 YTL karşılığında bin 500 YTL değerinde sahte banknot için anlaşan polis, önceden seri numaraları alınmış para ile buluşma noktasına gitti. Müşteri kılığındaki polisler ile buluşan Hasan O. ve Turan A., kiraladıkları belirlenen 34 ZD 1980 plakalı aracın zula tabir edilen gizli bölmesine sakladıkları 75 adet bin 500 YTL değerindeki sahte banknotu çıkartarak alıcı kılığındaki polislere satmak istedikleri sırada suçüstü yakalandı. Hasan O. ve Turan A. da ‘Teşekkül oluşturmak suretiyle piyasaya sahte YTL sürmek ve bulundurmak’ suçundan Tuzla Adileysi’ne götürüldü. Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Hasan O. ve Turan A. da tutuklanarak Kartal H Tipi cezaevine gönderildi.