İstanbul’da ‘şantiye’ kabusun son

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte kurulan şantiyelerden kaynaklanan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla 'Şehir Şantiyesi' kurallarını uygulamaya geçirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte kurulan şantiyelerden kaynaklanan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla ‘Şehir Şantiyesi’ kurallarını uygulamaya geçirdi. İhale şartnamelerine de girecek olan şehir şantiyeciliği kurallarına göre; çalışmalar sırasında kullanılan malzemeler yola taşmayacak, sürdürülen çalışmaların trafiği engellemesine izin verilmeyecek, yayalar ve araçlar için özel geçiş koridorları oluşturulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Mesut Pektaş, belediye bürokratları ve kontrol mühendislerine, Avrupa’daki ve Türkiye’deki şantiye örnekleri ile ilgili karşılaştırmalı sunum yaptı. Pektaş, şantiyelerle ilgili hazırlanan standartların, bundan böyle ihale şartnamelerinde de yer alacağını ve şantiyelerle ilgili standartlarda, insanların can ve mal güvenliği ön plana çıkartıldığını ifade ederek, yayalar için demir bariyerli geçitlerde sünger kullanılması zorunlu hale getirildiğini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin şantiyelere getirdiği standartları ise şöyle: Trafik işaretleri gece ve gündüz sürücüleri yönlendirecek şekilde konulacakKumlar ve inşaat malzemelerinin yola taşmayacak, Çalışmalar sırasında trafiğin akışının engellenmemesi ve kazaya sebebiyet vermemek için gerekli tüm tedbirler alınacak, İnşaat çalışmalarının yapıldığı binaların altında, üstü kapalı yaya geçidi olacak, Yaya ve araç geçiş koridorları oluşturulacak, Malzemeler için depolanma alanları oluşturulacak,Bariyer demirlerinde sünger ve insan sağlığına zararlı olmayan plastikler kullanılarak, bir çarpma anında insanların zarar görmesi engellenecek, İnşaat alanındaki işaretlemeler, sık ve özellikle gece görülebilir şekilde olacak.

Şantiye de çamurlanan araç tekerlekleri yıkanmadan yola çıkılmayacak.