İstanbul’da seçim önlemleri alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, seçim yasakları nedeniyle yarın ve 22 Temmuz Pazar günü için bazı önlemler aldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, İETT, İDO, metro ve hafif metroda herhangi bir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde düzenlemeler yapıldığı, seferlerin planlandığı şekilde sürdürüleceği belirtildi.

İSKİ ve İGDAŞ tarafından da oy verme sürecinde su ve doğal gaz kesintisi yapılmayacağı kaydedilen açıklamada, meydana gelebilecek arızalar için de nöbetçi ekiplerin hazır bekletileceği ifade edildi.

İstanbul Büyükşehir Zabıtasının 22 Temmuz Pazar günü, 06.00-24.00 saatleri arasında belediyenin sorumluluk bölgesinde Yüksek Seçim Kurulunun kararını uygulayacağı belirtilen açıklamada, iş yerlerinin, içki satışı yapılmaması yönünde denetleneceği vurgulandı.

Zabıta Daire Başkanlığının sorumluluk bölgesi dışında kalan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin de bilgilendirildiği kaydedilen açıklamada, ilçe belediye zabıtasının da sorumluluk bölgelerinde içki satışı yapılmaması yönünde kontrol ve çalışmalar yapacağı ifade edildi.

AFİŞ VE BAYRAKLAR TOPLATILACAK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk bölgesindeki alanlarda 21 Temmuz Cumartesi günü saat 24.00’e kadar partilerin her türlü afiş ve bayraklarının toplatılacağı vurgulanan açıklamada, parti il ve ilçe başkanlıklarınca toplanmayan afiş ve bayrakların Büyükşehir Belediyesi ekiplerince toplanacağı, ilçe belediyelerinin de kendi bölgelerinde aynı çalışmaları yapacağı belirtildi.

İlçe ve ilk kademe belediyelerinin sorumluluk bölgesinde seçim günü semt pazarlarının kurulmasına izin verilmeyeceği dile getirilen açıklamada, seçim güvenliğini tehlikeye sokacak her türlü seyyar satıcı faaliyetlerinin de durdurulacağı kaydedildi.

Açıklamada, vatandaşların seçim yasaklarıyla ilgili her türlü şikayetlerini, Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa’nın ”153” ile Zabıta Daire Başkanlığının 0 212 521 84 65-66-67-68-69-70 numaralı telefonlarına iletebileceği ifade edildi.