İstanbul’da şiirli günler

Asırlardır Türk şairlerini ağırlayan Beyoğlu sokakları bugünlerde ayrı bir heyecan yaşıyor.

Şiir konusunda uluslararası anlamda gerçekleştirilen en büyük etkinlik olan festivalin tarihî Tophane-i Amire binasında düzenlenen açılış kokteyline de yoğun ilgi vardı. 4 kıtadan gelen 14 yabancı şairle birlikte Türk şiirinin usta kalemleri ve şiire gönül verenler, serin bir İstanbul akşamında şiiri konuştu.

Festivalin Kurucu Heyet Başkanı Adnan Özer, mikrofonun azizliğine uğramasına rağmen çok mutlu olduklarını defalarca yineledi. Türkiye’de böyle bir festivalin birkaç sene öncesine kadar hayal olduğunu söyleyen Özer, bir hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği Başkanı Zeki Tombak, “Bu bir düştü, şimdi ise gerçek. Duygu ile şiir arasında kopmayan bağ, bizi bugün burada topladı.” diyerek başladı sözlerine. Bu yıl isteyip de davet edemedikleri birçok şair olduğunu da söyleyen Tombak, seneye daha büyük ve görkemli bir festival düzenleyeceklerini açıkladı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise böyle bir festivalin bu denli ilgi göreceğini kimsenin tahmin etmediğini; ancak ortaya çıkan tablonun ümit verici olduğunu söyledi. Beyoğlu’nun Türk edebiyatının en önemli mekanlarından biri olduğunu belirten Demircan, “Dünya şiirinin sesinin, şiirle birlikte anılan bir mekandan yayılması gerçekten çok güzel.” dedi.

Gecenin sonunda, Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Sevda Ergin anısına düzenlenen “Genç Şair Başarı Ödülü” verildi. Ödüle, ikinci kitabı ‘Kin Divanı’ ile Kemal Varol değer görüldü. 18 Haziran’a kadar sürecek festival, Beyoğlu ve İstanbul’un değişik mekanlarında, çeşitli etkinliklerle devam edecek. (0 212 251 60 53)

Türk şiiri adına önemli bir gelişme

Ahmet Oktay: Güzel bir girişim. Bir tane ile kalmamalı. Önemli olan bu güzel etkinliği sürdürebilmek ve konuk şairleri artırabilmek. Şiir Türkiye’de en dışlanmış sanat dalı. Şiire olan ilgiyi artırmak ve canlandırmak gerekiyor.

Birhan Keskin: Birbirinden kopuk insanları bir araya getirmesi ve şiiri gündeme taşıması, festivalin en önemli tarafı. Bu ikisi bile Türk şiiri adına çok büyük gelişme.

Alper Çeker: İyi başladı. Tek eksiği ana sponsorun olmaması. Büyük kuruluşlar ilgisiz kaldı. İkincisi çok daha iyi olacak.

Metin Celal: İstanbul’un bugüne kadar bir şiir festivalinin olmayışı bizim ayıbımızdır. Çünkü İstanbul şiirin başkentidir.

Abdulhadi Sadoun (Irak): Türk şiirinin dünyaya açılması anlamında büyük bir adım. Divan edebiyatını biliyordum. Ama çağdaş şairleri tanımam için çok önemli bir fırsat.

Şiir Festivali’nde bugün

12.00 2006 İstanbul-Bahçeşehir Şiir Buluşması (Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü)

14.00 Şiir Okuması (Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü)

16.00 Şiir Okuması (Şiir Kitapları Fuarı-Muammer Karaca Tiyatrosu)

18.00 Konferans: XX. yüzyıl Irak şiiri (Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü-Beyoğlu)

20.30 İstanbul Şiir Gecesi (Yerebatan Sarnıcı)