İstanbul’da tarihi yerde eğitim imkanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü'nde üniversiteli fırıncılar yetiştirmek için Unlu Mamuller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi'ni kuruyor.

Eğitim merkezinde müfredat dünyaca ünlü İsviçre Richemont Fırıncılık Okulu ile uyumlu olacak.
Unlu Mamuller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi’nin kurulmasıyla ilgili protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile YTÜ Rektörü Prof. Dr. Durul Ören’in katılımıyla Saraçhane Belediye Salonu’nda imzalandı. İmza töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Ömer Bilgiseven ve YTÜ Öğretim Üyeleri de yer aldı.

Merkez, 3 bin 500 metrekaresi kapalı, 12 bin metrekarelik bir alanda kurulacak ve fırıncılık sektörü artık usta-çırak döneminden, eğitimli döneme geçecek. Merkeze lise mezunları alınacak ve iki yıl sürecek eğitim programı ile sektör içi hizmet eğitimine tabi tutulacak. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Türkiye’de de okullu fırıncılar dönemi başlayacak. Buradan yetişecek elemanlar hem İstanbul hem de Türkiye için büyük bir açığı kapatacaklar.” dedi.

Kadir Topbaş, Türkiye’de üniversitelerin artık duvarlarının dışına taşarak yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çok önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirtti. “İmzaladığımız bu protokol 49 yıllık, ama inanıyorum ki vazgeçilmez olacaktır. Türkiye’de artık okullu fırıncılar dönemi başlıyor.” diyen Topbaş, “Bu projenin bir üniversite çatısı altında olması ve fırıncılık okulu olarak kullanılacak binanın geçmişte de aynı fonksiyonu yerine getiriyor olması çok önemli. Üniversitelerimizle çeşitli alanlarda işbirliği yaparak yerel kalkınmayı birlikte gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Ekmeğin toplumumuzun vazgeçilmez besin kaynağı olduğunu hatırlatan Topbaş, Unlu Mamuller ve Fırıncılık Eğitim Merkezi Okulu’nda sektörel hizmte içi eğitimler ile Ar-Ge laboratuar çalışmaları ve sertifikasyon faaliyetlerinin tek merkezden yetkili kadrolarca hazırlanacağını ifade etti. Kadir Topbaş, İstanbul’un tüketim gücünü Anadolu’nun yerel kalkınmasını sağlamak amacıyla organik ekmek projesini başlattıklarını hatırlattı. Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Böylece, İstanbullulara doğal, sağlıklı ürünler sunarken, köylülerimizin ve bütün bir Anadolu insanının da yeniden topraklarıyla buluşmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda İstanbul’a göçü de önlemiş oluyoruz. Geçen ay 300 aileyle köye dönüş mukavelesi imzaladık, önümüzdeki günlerde de 400 köylü ile daha aynı sözleşmeyi imzalayacağız. Bu ciddi anlamda güvenilir gıda, çevre ve yerel kalkınma projesi. Bu projemizle Anadolu’nun kendi imkanlarıyla ayağa kalkmasına destek vermiş oluyoruz.”

Organik tarım yapılan illerdeki doğal tarım alanlarını turizme açarak ‘Turizm Destinasyonu’ oluşturmayı hedeflediklerini de açıklayan Başkan Topbaş, “Oraya kadar insanlar gelecek ve dövende buğday nasıl dövülür, bunun mutluluğunu yaşayacak. Özellikle batılı turistlerin buna çok rağbet göstereceğini düşünüyorum.” dedi.

İmzaladıkları protokol hakkında bilgi veren ve bu çerçevede bir çok tarihi eserin de restore edileceğini hatırlatan Prof. Ören de “Bu merkezde hem eğitim hem de üretim yapılacak.” dedi. İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Ömer Bilgiseven de, unlu mamuller sektörünü, gelişen teknolojiye ve modern üretim yöntemlerine paralel olarak geliştireceklerini belirterek, okulu bu yıl içinde eğitim ve öğretime açmayı hedeflediklerini kaydetti.