İstanbul’da terör operasyonu: 69 gözaltı

İstanbul'da terör örgütüne yönelik çalışmalarda, bazı eylemlerin hazırlığı ile organizasyonunu yaptıkları, bazı eylemlere de katıldıkları öne sürülen 69 şüphelinin yakalandığı belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Valiliği’nin DTP’nin 9 Aralık’ta yapmak istediği mitingin iptalin protesto etmek için kentin değişik yerlerinde eylem hazırlığı içerisinde oldukları ya da söz konusu eylemleri organize ettikleri tespit edilen sorumlu düzeydeki örgüt mensuplarına yönelik 7-8 Aralık 2007’de operasyon başlatıldı.

Operasyonlar kapsamında, 9 Aralık 2007 günü, Bağcılar, Bayrampaşa, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Küçükçekmece, Şişli ve Sultanbeyli ilçelerinde molotofkokteyli atılarak korsan gösteri yapılması ve terör örgütü lehine slogan atılması eylemlerine katılan 53 kişinin de aralarında bulunduğu, 24’ü küçük yaşta olan toplam 69 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerden 47’sinin daha önce Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevkedildiği, bunlardan 18’inin tutuklandığı, 29’unun serbest kaldığı kaydedildi.

Diğer 22 kişinin de bugün adliyeye sevk edildiği belirtildi.

Yakalanan kişilerin üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda ise eylemde kullanılan 5 adet maske, terör örgütü elebaşına ait bir posterile bol miktarda örgütsel doküman ve yayınlar ele geçirildi.

Şüphelilerin, 1 Nisan 2006’da Beyoğlu’nda korsan gösteri yapılarak terör örgütü ve elebaşı lehine slogan atılması, İETT’ye ait otobüse molotofkokteyli ve taş atılarak hasar verilmesi, 19 Ağustos 2007’de Bahçelievler’de yüzleri maskeli bir grup tarafından molotofkokteyli atılmasına karıştıkları iddia edildi.

Emniyet açıklamasında ayrıca şüphelilerin 26 Ekim 2007’de Güngören’de bir banka şubesine molotofkokteyli atılması, 28 Ekim 2007’de Bağcılar’da bir mahalle muhtarlığına molotofkokteyli atılarak hasar verilmesi, aynı gün aynı ilçedeki bir iş yerine molotofkokteyli atılarak hasar verilmesi olaylarına karıştıkları açıklandı.

Bu kişilerin ayrıca, 25 Kasım 2007’de Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi’nde çöp konteynerlerinin devrilip molotofkokteyli atılarak yolun trafiğe kapatılması, İETT’ye ait otobüse molotofkokteyli atılarak hasar verilmesi, terör örgütü ve elebaşı lehine slogan atılması eylemlerine de katıldıklarının tespit edildiği bildirildi.