İstanbul’da terör örgütüne büyük darbe

Bombalı eylem yapmak üzere İstanbul'a gönderilen bölücü terör örgütü PKK militanları ile bunlara yardım ve yataklık eden şahıslara yönelik çalışmalar sonucunda 1'i bayan 9 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin operasyonu sonucu ele geçirilen patlayıcı ve yakalanan zanlılarla ilgili açıklama İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından yapıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Güler, yurtdışında eğitim alarak bombalı eylem yapmak üzere şehre gönderilen örgüt mensuplarına yönelik 3 Nisan 2006 tarihinde operasyon gerçekleştirildiğini söyledi. Güler, “Bölücü örgüt mensupları ve onlara yardım yataklık eden şahıslara yönelik çalışmalar sonucunda 9 kişi yakalanarak adli mercilere sevkedildi. Bu kişilerden 3’ü tutuklanırken, şahısların ikamet ve işyerlerinde yapılan aramalarda 7 kilo 750 gram plastik patlayıcı ele geçirildi. Aramalarda ayrıca bir adet elektrikli fünye, bomba yapımında kullanılan malzemeler, örgütsel dökümanlar ve sahte kimlikler ele geçirildi.” şeklinde konuştu.

Yakalanan örgüt mensuplarının, 16 Temmuz 2005 günü Aydın Kuşadası’nda bir minibüse düzenlenen bombalı saldırıyı gerçekleştirdiklerini de kaydeden Güler, “Yapılan çalışmalar sonucunda bu eylemin gerçekleşmesine yardımcı olan 2 örgüt mensubunun da Zeytinburnu’nda 8 Ağustos günü patlayıcı hazırarken meydana gelen patlamada ölen kişiler olduğu anlaşılmıştır.” dedi.

Bu arada Esenler’de 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan molotoflu bölücü gösterisiyle ilgili gelişmelerin sorulması üzerine İstanbul Valisi Muammer Güler, “Esenler’deki tespit çalışmaları sürüyor. Son günlerde artık görülüyor ki bölücü örgüt sivil hedeflere yöneldi. Masum insanlara yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları görülüyor. Kocamustafapaşa’daki son patlamada da bunu görüyoruz.” dedi.