Istanbul’da uyusturucu operasyonlari

Istanbul Emniyet Müdürlügü Narkotik Sube ekiplerinin Nemrut, Sincan ve Çekiç kod adlariyla gerçeklestirdigi operasyonlarda 70 kilo 700 gram eroin, 65 bin adet extacy hap ve 23 kilo 160 gram esrar maddesi ele geçirildi.

Narkotik Sube Müdürlügü’nden yapilan açiklamada Nemrut kod adi verilen ilk operasyonun Küçükçekmece’de gerçeklestigi belirtildi. Bir ihbari degerlendiren Narkotik timleri, Küçükçekmece’de takibe alinan bir otomobili durdurarak araç içerisindeki sahislar üzerinde ve araçta arama yapti. Aramalarda paketler halinde 70 kilo 700 gram eroin maddesi ele geçirildi. Konuyla ilgili olarak 3 kisi gözaltina alindi.

Narkotik timlerinin ikinci operasyonu ise Fatih’te gerçeklestirildi. Yurtdisindan ülkeye yüklü miktarda sentetik uyusturucu hap sokuldugu bilgisi üzerine gerçeklestirilen ve “Sincan” kod adi verilen operasyonda 9 kisi gözaltina alindi. Bu kisilerin ev ve isyerlerinde yapilan aramalarda 65 bin adet uyusturucu ve uyarici nitelikli extacy hap ele geçirildi.
Gaziosmanpasa’da bir sebekenin yurda kaçak olarak soktugu uyusturucu maddeyi pazarlamak istedikleri bilgisi üzerine üçüncü operasyon “Çekiç” kod adiyla yapildi. Sahislarin uyusturucu maddeyi sakladiklari tesbit edilen bir depoya düzenen operasyonda 4’ü yabanci uyruklu 5 kisi göz altina alindi. Depoda yapilan aramada ise paketler halinde 23 kilo 160 gram esrar maddesi ele geçirildi.
Emniyet Müdürlügü’nde sorgulari tamamlanan 17 kisi, sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine konulurken, 3 kisinin sorgusunun sürdürüldügü kaydedildi.