İstanbul’daki taksicilere ‘plaka’ cezası

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararına rağmen araçlarının tavanlarına plakaları yazdırılmayan taksiler, trafikten 1 gün süreyle men edilmeye başlandı.

Uygulamaya ilişkin bilgi veren İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün, ticari taksilerin yerden ve havadan kolayca takip edilerek suçluların kısa sürede yakalanmalarını sağlamak amacıyla araçların her iki yanına ve tavan sacının üstüne plaka numaralarının yazılmasına karar verdiğini belirtti.

Araç tavanında yazının yanı sıra yer alacak yansıtıcı şeritlerin de gece polis helikopterlerine takip için kolaylık sağlayacağını dile getiren Kaçanoğlu, UKOME’nin “plakaların taksi tavanına yazılması teklifi” konusundaki kararının ise 8 Kasım 2007 tarihinde alındığını ve 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren tavana plakası yazdırılmayan taksilerin bir gün trafikten men edilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Emniyet görevlilerinin, karar doğrultusunda plakasını yazdırmayan taksilere yönelik bugün uygulama başlattığını ve bir gün trafikten men cezası verdiğini belirten Kaçanoğlu, alınan kararla birlikte artık suç örgütlerinin taksileri tercih etmeyeceğini söyledi.

“Ancak bu karar henüz tüm taksici esnafı tarafından hayata geçirilemedi” diyen Kaçanoğlu, bir kaç ay içinde 18 bin taksinin tamamında bu uygulamanın yapılacağını kaydetti.

Kaçanoğlu, “Bu konuda yetkililerin bize tolerans tanımasını, arabaların bağlanmamasını istiyoruz. Esnafımız kanunlara saygılıdır, onları uygular. Bütün duraklara ulaşmaya çalışacağız. Yetkililer biraz daha müsaade etsinler” dedi.

CNNTURK