Istanbul’lu memur zor durumda

ANKARA - Devlet memurlarinin aylik gelirlerinden kiraya ödedikleri pay giderek artiyor.

Memur-Sen’e bagli Büro Memurlari Sendikasi (Büro Memur-Sen) tarafindan yapilan bir arastirmada devletteki maas-kira dengesizliginin korkunç artisi sayisal verilerle gözler önüne serildi. Ortalama memur maaslari ve ortalama kiralarin veri olarak alindigi arastirmaya göre 1992 yilinda Türkiye’de bir memur, maasinin yüzde 23’ünü kiraya yatirirken, aradan geçen 13 yilda bu oran 13 puan daha artarak yüzde 36’ya yükseldi.

Arastirma sonucunda ortaya çikan en çarpici sonuçlardan biri de Istanbul’da yasayan bir memurun maasinin ortalama yüzde 52’sini kiraya veriyor olmasi. Ortalama bir memur maasinin 799 YTL oldugu bugün, bir memur Istanbul’da ortalama 419 YTL kira ödüyor. Merkeze yakin yerlerde bu fiyat 700 – 750 YTL’den baslarken, merkezden uzak bölgelerde ise kira bedeli 350 YTL’ye kadar ancak inebiliyor. Fakat bu seferde ise gidebilmeleri için aylik kira ücretlerine 100 – 120 YTL’ye varan ulasim masraflari ekleniyor ve çalisanlar maaslarinin yüzde 60’ina yakinini sadece kira ve ulasim için ayirmak zorunda kaliyorlar.

Baskent Ankara’da da memur, maatinin yüzde 39’unu kiraya veriyor. Ortalama kira fiyatlari 311 YTL civarinda seyrederken, Istanbul’da oldugu gibi sehir merkezine yakin yerlerde bu fiyat çok daha yükseliyor ve 600 – 650 YTL’lere variyor. Sehir disina yakin yerlerde de 250 YTL’ye kadar düsüyor. Izmir’de ise 287 YTL’lik kira ücreti, memur bütçesinin yüzde 36’lik bölümünü olusturuyor.

Arastirmada farkli illerin kira ortalamalarina da yer verilmis. Bursa’da 185 YTL (Yüzde 23), Denizli’de 220 YTL (yüzde 28), Adana’da 140 YTL (yüzde 18), Samsun’da 172 YTL (yüzde 22), Zonguldak’ta 191 YTL (yüzde 24), Malatya’da 190 YTL (yüzde 24), Erzurum’da 195 YTL (yüzde 24), Gaziantep’te 165 YTL (yüzde 21), Diyarbakir’da 189 YTL (yüzde 24).

Konuyu degerlendiren Büro Memur-Sen Genel Baskani Yusuf Yazgan çalisan memurlarin artan bu kira fiyatlariyla bas edemediklerini, özellikle Istanbul ve Ankara gibi Büyüksehirlerde mesai saatleri disinda ek is yapmak zorunda kaldiklarini söyledi.

Memurlarin en temel ihtiyaci olan ‘barinma ihtiyacini bile’ karsilayamadiklarini belirten Yazgan söyle devam etti: “Artik kaldiklari evlerin kiralarini bile ödeyemiyorlar. Ne yapsin çadirda mi kalsinlar. Özellikle Büyüksehirlerde yasayanlar çok zor durumda. Istanbul’da bir memur maasinin yaridan fazlasini kiraya veriyor. Peki geçimini nasil saglayacak. Bu durum Büyüksehirleri artik bir sürgün merkezi haline getirdi. 10 Yil önce bir memur için en gözde iller arasinda Istanbul ve Ankara varken, bugün on binlerce memur bu illerden kaçmanin bir yolunu ariyor.

Memurlarin kiralar karsisinda bir nebze olsun magduriyetlerini giderebilmek amaciyla zamaninda kurumlar kendi lojmanlarini kurmuslar. O zamanlar, gelir durumu düsük olan memurlarin yine düsük ücretler karsiliginda yararlanabilmeleri amaciyla kurulmus. Fakat, bugün bir bakiyoruz ki bu lojmanlarda üst düzey bürokrat ve yöneticiler oturuyor. Bir bakiyorsunuz, Genel Müdürler, Genel Müdür Yardimcilari ve Daire Baskanlari kapmislar bu lojmanlari. Hükümet bir an önce gerekli yasal degisiklikleri yaparak bu lojmanlarda oturan Daire Baskani ve üzeri unvandaki personelin elinden bu lojman haklarini almali. Gerçekten ihtiyaç sahibi çalisanina vermeli. Çünkü onlarin kirada oturmaya gücü yetmiyor. Ayrica devlet, bu imkandan yararlanamayan memuruna da, ödedigi kira kadar ‘kira yardimi’ yapmali.”