İstanbullular kendi vapurunu kendileri seçecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'da çalışan vapurların yenileri ile değiştirileceğini ve hangi model feribotların kullanılacağını İstanbullular tarafından oylama ile belirleneceğini söyledi.

Topbaş, İstanbulluların vapur telsizleri için, forum doldurup oylamaya katılmalarını istedi.
İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen “İstanbullular Vapurunu Seçiyor” adlı tanıtım toplantısına İBB başkanı Kadir Topbaş, 162 yıllık bir geçmişe sahip olan Şirket-i Hayriye’nin gelinen noktada İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) çağdaş bir açılım yakaladığını söyledi. Şehir hatları işletmesinin İDO’ya devri ile mevcut 32 vapurdan 31’nin tersanelere çekilerek bakımlarının yapıldığını anlatan Topbaş, bu sayede İDO’nun yüzde 38 yolcu artışı sağladığını belirtti.

Başkan Topbaş, kullanıma yeni girecek vapurların İstanbullular tarafından oylanacağını kaydederek, “Yeni feribotlar tarihi ve estetik anlamda bizi temsil etsin istedik. Bunların şu anda çalışan feribotlara göre önemli üstünlükleri var. Yeni feribotlarda güvenlik anlamında üst düzeyde elektronik sistemler kullanıldı. Çevre duyarlılığı ve engellilere sağladığı kolaylıklar bakımından dikkat çekicidir. Sekiz çeşit vapur modeli oylamaya sunuldu. Bin 500 yolcu kapasitede olacak yeni feribotların seçiminde İstanbullular mutlaka oylamaya katılıp tercihlerini ortaya koysunlar.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, 24 Haziran 2006 tarihine kadar tercih yapılabileceğini belirtti. Projenin maliyeti konusunda konuşmak için erken olduğunu ve vapurların 5’erli gruplar halinde ihale edileceğini ifade eden Topbaş, projenin 2007 yılı içinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Yeni vapurların manevra kabiliyetlerinin üs düzeyde olacağını ve kolaylıkla iskelelere halat yardımı olmadan yanaşabileceklerini belirten Topbaş, Boğaz’da çalışacak 2 tane de yandan çarklı gemi edinmeye çalıştıklarını söyledi.

Konuşmasının sonunda vapur tercihi için oy kullanan Topbaş, tercihini yönlendirme olmaması için gizli kullanacağını belirtti. Oylamalar, iskelelere bırakılacak tercih formları doldurularak yapılabilecek.