İstanbullular spor alanlarının çoğaltılmasını istiyor

Aşırı kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen İstanbullular, sabahları spor yapabilecekleri parkları ve boş alanları dolduruyor.

Bahçelievler belediye binasının önündeki park da, sabah sporu yapan halkın yoğun olduğu alanlardan birisi. Burada sabah saat 05:00’da başlayan ve saat 09:00’a kadar devam eden sabah sporunda, 7’den 70’e herkesi görmek mümkün. Yürüyüş yapan, koşan ve çeşitli jimnastik hareketler yapan vatandaşları burada görmek mümkün. Spor yapanlar arasında kadınlar çoğunluğu oluşturuyor. Sabah sporu yapan başı kapalı ev hanımlarının sayısında da her geçen gün bir artış gözleniyor.

Parkta spor yapanlardan Havva Çınar, spor yapmaya 10 gün önce başladığını ve daha önce çalıştığı için spor yapamadığını söyledi. En güzel sporun yürüyüş olduğunu düşündüğünü vurgulayan Çınar, spor salonu gitmek istediğini ancak çalıştığından dolayı vaktinin buna pek müsaade etmediğini ifade etti.

53 yaşındaki Hatice Memişoğlu ise, spora bir hafta önce başladığını belirtti. Spora sağlıklı olmak ve fazla kilolarından kurtulmak maksadıyla başladığını anlatan Memişoğlu, spora devam edeceğini kaydetti. Spor yapınca kendini sağlıklı, rahat ve huzurlu hissettiğini vurgulayan Memişoğlu, herkese sporu tavsiye ettiğini açıkladı.

Parkın bir senidir temizliğini yapan Kıbrıs gazisi Ahmet Taş da, parkta spor yapanların sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Genelde sabah sporu yapanların çoğunlukta olduğunu dile getiren Taş, kendisinin temizlik yaparak spor yaptığını ifade etti. Tas, aynı zamanda halkın parkı çekirdek ve diğer çöplerle kirlettiğinden şikayetçi. Halkın yediklerini yerlere atmamalarını isteyen Taş, spor yapanların çevreyi kirletmediğini, aksine parkta piknik yapan halkın yeşil alanlara çöp bıraktığını kaydetti.

Spora 3 gündür başladığını söyleyen kilolu gençlerden 17 yaşındaki Serkan Arslan da, kilo vermenin yolunun ilaç almak değil açık havada spor yapmak olduğunu söyledi. Nurten Kılıç ise, 3 haftadır parkta düzenli yürüyüş yaptığını ve 3 kilo verdiğini ifade etti. Her gün sabah 1 saat düzenli yürüdüğünü belirten ev hanımı Kılıç, spor yapmaya kendi kendine karar verdiğini anlattı. Türkiye’de insanların spor yapmamasını bilinçsizliğe bağlayan Kılıç, sporun yapılmasıyla ancak faydalı olduğunun anlaşılacağını vurguladı. İstanbullular ayrıca, İstanbul’daki spor alanlarının yetersiz olduğunu belirterek, yetkililerden alanların çoğaltmalarını istedi.

Öte yandan, Çinlilerin spor yapmak için parklarda kullandığı spor aletleri, Yenibosna’daki parka da yapılacak. Çin’den ithal edildiği öğrenilen bu aletlerin önümüzdeki günlerde kullanıma açılacağı belirtildi.