İstanbullular yeni kan merkezine kavuştu

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yaptırılan kan merkezi, İstanbullular'a hizmet vermeye başladı.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yaptırılan kan merkezinin açılışını İstanbul Valisi Muammer Güler’in eşi Neval Güler yaptı. Devletin gücünün yetmediği yerlerde hayırseverlerin bağışlarıyla önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Neval Güler, Fevziye Ural’a teşekkür ederek plaket verdi. Bu tür binaların verdiği hizmetlerin yanı sıra, dayanışmanın güzel örneklerini sergilediklerini belirten Güler, bağışların her alanda devam etmesi dileğinde bulundu.

İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan ise, kan merkezinin bu alandaki önemli bir boşluğu dolduracağını dile getirdi. Kan hizmetlerinde çok büyük bir sıkıntı yaşandığını aktaran Kayhan, “Bu nedenle bu tür bağışlar ve hizmetler bizim için çok büyük bir önem taşıyor. İnsanlar, bu tür yardımları yapma konusunda birbirlerini teşvik etmeliler.” diye konuştu. Gönüllü kan bağışının Türkiye’de yeterince yapılamadığından şikâyet eden Kayhan, kan bağışının önemini vurguladı. Kan ile ilgili problemlerin gündeme gelmemesinden yakınan Kayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Maalesef kan sadece insanların aklına, bir yakını hastalandığında geliyor. Bu çok yanlış ve olumsuz bir kanaat. Kan bağışı, gönüllü ve devamlı yapılmalıdır.”

Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin ise konuşmasına Kanuni Sultan Süleyman’ın, “Halk içinde muteber bir nesne yoktur devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünü hatırlattı. Sıhhatin kaynağının kan olduğunu söyleyen Şahin, yapılan kan merkezi için hayırseverlere teşekkür etti.