İstanbul’da 10 binler sokaklarda

İstanbul'da onbinlerce kişi İsrail saldırılarını protesto etti.

Çağlayan Abide-i Hürriyet Meydanı’nda onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen mitingte İsrail ve ABD karşıtı sloganlar atıldı.
İsrail askerlerinin savunmasız Filistinli’lere saldırması çeşitli tepkilere yol açtı. İstanbul’da da Saadet Partisi’nin organizasyonu ile binlerce insan Çağlayan Meydanı’nda toplanarak saldırıları protesto etti. Mitingde yapılan konuşmalarda İsrail’in Filistin topraklarında sivil insanları öldürdüğü ve dünya devletlerinin seyirci kaldığı dile getirildi. Çok sayıda İsrail ve ABD aleyhtarı pankartın taşındığı gösteride Filistin’e destek mesajları verildi.

Sabah saatlerinden itibaren Çağlayan Meydanı’nda toplanmaya başlayan vatandaşlar polis noktalarında üst aramaları yapıldıktan sonra miting alanına alındı. Organizasyon komitesi göstericileri belirlenen sloganların dışında slogan atılmaması ve farklı bayraklar açılmaması konusunda sık sık uyardı. Mitingde, “Firavun’un canileri: İsrail ve ABD. İslam dünyası yeter artık uyan. Şaron’a elveda Hamas’a can feda. Cennet kılıçların gölgesi altında” yazılı pankartlar taşıdı.

Göstericiler, “Karolsun İsrail, Vur vur inlesin katil Şaron dinlesin, Filistin canımız, feda olsun kanımız, Ankara uyuma Filistin’e sahip çık” şeklinde sloganlar atıldı. Gösteride bir grup İsrail bayrağı yakarken, temsili olarak şehit olmuş bir Filistinli omuzlarda taşındı.

Mitinge Saadet Parisi Genel Başkanı Recai Kutan, parti yöneticileri, İstanbul il yönetimi ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katılıyor.