İstanbulspor satılıyor

TMSF, Uzan Grubu'ndan devrolan ve muhammen bedeli 900 bin ABD Doları olan İstanbulspor'un ticari ve iktisadi bütünlüğü ihalesine 6 katılımcı teklif verdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu’ndan devrolan İstanbulspor Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nü satışa çıkardı. Muhammen bedeli 900 bin ABD Doları olan İstanbulspor Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün ihalesi 30 Haziran 2006 Cuma günü Saat 11:00’de TMSF Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. İstanbulspor ticari ve iktisadi bütünlüğü ihaleyi kazanana borçsuz devredilecek.

Kapalı zarf ve açık artırma yoluyla gerçekleştirilecek olan İstanbulspor Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesine toplam 6 teklif verildi. İstanbul Beylik Spor Hizmetleri A.Ş, Özdemir Yatçılık ve Turizm İşletmeleri A.Ş, Butik Halı Giyim ve Mağazacılık Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş, Sarı Siyah Poje İnşa. Ve Taah. A.Ş., Marmara Spor Faaliyetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ve Bakırköy Sportif A.Ş. şirketleri ihaleye katılmak üzere teminat yatırdılar.

İhale, Fon Kurulu’nun onayı ile sonuçlandırılacak. Satış Komisyonu şartnamedeki kurallar çerçevesinde kapalı zarfla teklif veren katılımcılar arasında açık artırma aşamasına katılmaya hak kazananların kısa listesini oluşturacak. Kurulun ihaleye pazarlıkla devam edilmesine karar verilmesi halinde pazarlık 4 Temmuz 2006 (Salı) tarihinde Saat 11:00’de TMSF Binası Konferans Salonu’nda yapılacak. İhale bedelinin, sonucun kazanana bildirilmesinin ardından Kurul onayında belirtilen süre içinde ABD Doları cinsinden peşin ödenmesi gerekiyor.

Satışa konu ticari ve iktisadi bütünlük, Türkiye Futbol Federasyonu nezdindeki tescil ve liglerde yarışma hakkı, futbolcu ve diğer teknik personel sözleşmelerinden kaynaklanan haklar, markalar, menkul mallar ile bu mal, hak ve varlıklardan doğan sözleşmelerden oluşuyor.

Bu arada, İstanbul Spor’un satışıyla ilgili olarak 22 Haziran 2006 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) olumlu görüş bildirdi. TFF Genel Sekreteri Lutfi Arıboğan imzasıyla TMSF’ye gönderilen yazıda, “Federasyonumuz, kanunen yapılacak olan satış sonrası eşit rekabet şartları içerisinde takımların yarışabilmelerini amaçlayan futbol hukuku ışığında ve 3813 sayılı Kanun doğrultusunda Türkiye’deki futbol faaliyetlerini düzenleme ve futbolun gelişimini sağlama görev ve yetkisi dahilinde bağlısı tüm futbol kulüplerinin sportif ve iktisadi değerlerinin korunması ve arttırılabilmesi yönünde hareket etmeyi amaçlamaktadır. Gönderilen yazıda “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134. maddesi yönetim ve denetimi devralınan şirketlere ait aktif değerler, lisans, ruhsat ve imtiyaz sözleşmelerinden doğan hak ve varlıkları bir araya getirmek suretiyle ticari ve iktisadi bütünlük oluşturarak alıcısına geçişini sağlayacak şekilde satış yetkisini başta 6183 sayılı Kanun hükümlerine bağlı kalmaksızın tarafınıza vermiştir. İlgi yazınıza konu satışı istenilen ticari unsurlar, halen Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen liglere katılma kriterleri olarak belirlenmiş asli unsurlar olup, İstanbulspor A.Ş bu kritere sahip olmasının bir sonucu olarak ligde müsabaka yapma hakkına sahip bulunmaktadır. Bir başka deyişle söz konusu unsurların mevcudiyeti idari anlamda İstanbulspor A.Ş ye lisans verilmesinin hukuki sebebidir” ifadelerine yer verildi.

“İSTANBULSPOR PERFORMANSINI ARTIRDI”

Başvuruları değerlendiren İstanbulspor Kulübü Başkanı Avukat Orhan Seyfi Güner ise “İstanbul Sporun 2005-2006 futbol sezonunda 2. lig A kategorisinde göstermiş olduğu yüksek performans ve takım anlayışı ve ruhunun getirmiş olduğu başarı Türk spor camiasının dikkat kaçmadı. Özellikle Playoff müsabakasında orta konan yüksek oyun kalitesi futbol otoriterlerinden tam not aldı” dedi