İstanbul’u kaçak su kurutacak

İstanbul'u kaçak su kurutacak İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İSKİ) verilerine göre, kentte son 16 yılda toplam 3 milyar 580 milyon 244 bin metre küp kaçak su kullanıldı.

İstanbul’da 1991-2006 yılları arasında kente toplam 9 milyar 374 milyon 548 bin 011 metre küp su verildi. Bu suyun toplam 3 milyar 580 milyon 244 bin 272 metre küpünün kaçak olarak kullanıldığı tespit edildi. Bu miktar, kente su sağlayan ve toplam 863 milyon metre küp su tutma kapasitesine sahip barajların hacminin yaklaşık 4 katı büyüklüğünde. Geçen yıl kente verilen 671 milyon 4 bin 755 metre küp su miktarı dikkate alındığında bu rakam, İstanbulluların kullandığı yaklaşık 5 yıllık suya denk geliyor. Verilere göre, en yüksek kaçak oranı yüzde 51,9 ile 1995 yılında, en düşük ise yüzde 28,40 ile 2005 yılında gerçekleşti.

Bugünkü en düşük su tarifesi üzerinden hesaplandığında, kaçak su kullanımının toplam maliyeti 16 yılda 5 milyar 871 milyon 600 bin YTL oldu. Bu arada, geçtiğimiz yıl 23 bin 24 adet kaçak su kullanımı tespit edilirken, kaçak kullanımlar nedeniyle 1 milyon 565 bin 210 metre küplük bir kayıp olduğu belirlendi. Kaçak su kullandığı tespit edilen kişi ve kuruluşlara 8 milyon YTL fatura tahakkuk ettirilirken, bunun yüzde 65’i tahsil edildi. Kaçak su kullanımı nedeniyle mahkemeye intikal ettirilen ve davası sonuçlanan 20 kişi, 3 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

İSKİ GENEL MÜDÜRÜ ÇODUR: MESAFE ALDIK

İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da yaptığı açıklamada, dünyanın hiçbir ülkesinde kayıp kaçak su oranının sıfır olmadığını, ancak İstanbul’daki oranın “suyun çalınması, arıza, temizlik ve tahliye çalışması ile bedava su verilmesinden kaynaklandığını” bildirdi.

Çodur, geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde bu konuda mesafe alındığını, şu anda Türkiye genelinde birçok büyükşehir belediyesinden daha iyi konumda olduklarını söyledi. İlk kez 1995 yılında kayıp ve kaçak su oranını en düşük düzeye indirdiklerini, ancak geçen yıl bu oranın yeniden yükselişe geçerek yüzde 29,11’e çıktığını ifade eden Çodur, bunun da yeni görev alanına giren yerlerin eski şebekelerinden kaynaklandığını bildirdi. Çodur, İstanbul’un en yüksek kayıp kaçak oranının yüzde 50 ile Şile’de tespit edildiğini kaydederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen tüm ilçe ve beldelerin altyapı şebekelerini yenilemeye başladıklarını vurguladı. Kayıp ve kaçak su kullanımında makul düzeyin yüzde 15, ancak çok iyi çalışan sistemlerde bunun biraz daha altında olduğunu dile getiren Çodur, “Bizim de hedefimiz yüzde 15’i yakalamak” dedi.

“SKADA ÇALIŞMASI”

Dursun Ali Çodur, kayıp kaçakların yüzde 10’unun illegal bağlantılardan (çalıntı) kaynaklandığını, bunun da “sayaca doğrudan müdahale, doğrudan şube yoluna kaçak bağlantı yapma, kaçak hat döşeyerek tankerlerle suyu fabrikalara satma” şeklinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Kaçak oranını düşürmek için arızaları anında tespit edecek skada çalışması olarak adlandırdığımız kumanda merkezi bu yıl ortalarında hizmete girecek” diye konuşan Çodur, bu merkezden, “barajlardaki su seviyesini, hangi hattan anlık ne kadar su geçtiğini, hangi pompa istasyonunda kaç pompanın çalıştığını, ne kadar su bastığını kontrol edebileceklerini ve şehir merkezindeki 180 vanayı buradan açıp kapayabileceklerini” bildirdi.

Çodur, böylece aşırı su kaybına ilişkin sinyal aldıklarında, o bölgenin vanasının anında kapatılarak bu kaybın en aza indirileceğini söyledi. Tankerlerden su satın alan Büyük Sanayi’nin de kendilerine abone olmaya başladığına işaret eden Çodur, bunun da çok ciddi oranda kaçak bağlantıları önleyeceğini ifade etti.