‘İstanbul’un Kültür Başkenti seçilmesi çok önemli’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesini, çok önemli bir gelişme olarak gördüğünü söyledi.

İstanbul’u dünyaya kazandıracak.” dedi.
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlementerler Birliği toplantısına katılan Başbakan Erdoğan, toplantının yapıldığı Conrad Otel’de İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. İstanbul’un bir çok kültürel değere sahip olduğunu ancak bunların bir kısmının çarpık yapılaşmanın tesiri altında kaldığını söyleyen Erdoğan, bu proje kapsamında bazı yıkımlar gerçekleştirilerek tarihi eserlerin ortaya çıkarılacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla ilgili özel bir kanun çıkartmayı planladıklarını ve bu konuda yapılacak çalışmaları, çıkacak kanun sayesinde daha ciddi şekilde yürüteceklerini dile getirdi. Erdoğan, hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin zengin kültür mirasının tanıtımı açısından önemli katkılar sağlayacağını belirterek İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesinin Avrupa Birliği (AB) ile ilgili müzakere sürecine de olumlu etki sağlayacağını kaydetti. Erdoğan, 2010 yılında 10 milyon turistin İstanbul’u ziyaret etmesini beklediklerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, İstanbul’u güzelleştirme adına gecokondulaşmanın önüne geçileceğini ve yıkımların devam edeceğini bir kez daha vurguladı. Erdoğan, “İstanbul’u çirkinleştiren unsurlar var. Tarihi değerlerimizi, kültürel varlıklarımızı adeta yok eden unsurlar var. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu konuda medyanın ciddi desteğine ihtiyacımız var. Bunlar acınaklı, dokunaklı hale getirilirse bizim çalışmalarımız zorlaşır. Bütün bu urların temizlenmesi lazım. Bunu başarmaya mecburuz. Yoksa biz bu yıkımları yaparken emniyet mensupları, yıkım görevlileri oraya geldiğinde çatıya çıkıp kiremit sallayanları acınır hale getirirseniz bu işi başaramayız. Hele hele böyle acınaklı dokunaklı müzikle falan beslediğiniz zaman, vatandaş da diyor ki, ‘bu ne hain bir hükümettir.’ Bu konuda desteğinize ihtiyacımız var. Yıkımlar konusunda ayrıca yargının da desteğine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

İstanbul’un gizli saklı kalmış tarihi eserlerini gün yüzüne çıkartmak için çalışacaklarını söyleyen Erdoğan, Perşembe Pazarı, Süleymaniye, Zeyrek gibi tarihi yerlerde önemli çalışmalar yürütüleceğini kaydetti. Erdoğan, daha önce iptal edilen Galataport projesinin de yeniden gündeme getirileceğin ibelirterek, “Galataport’u kesinlikle bitirip hazırlamamız gerekiyor. Çünkü Tophane’den Dolmabahçe’ye doğru şöyle yürüdüğünüz zaman bütün tarihi eserlerimiz görülür. Bunları bütün çıplaklığı ile ortaya koymamız lazım.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Başbakan Erdoğan’ın toplantısı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. İstanbul’un bunu hakettiğini söyleyen Topbaş, önümüzdeki dönemde tüm kesimlerle birlikte el ele vererek İstanbul’u tekrar eski güzelliğine kavuşturmak istediklerini söyledi. Topbaş, 5.5 milyon turiste evsahipliği yapan istanbul’un 2010 yılında 10 milyondan fazla turisti ağırlamaya hazırlandıklarını belirtti.

Erdoğan ve Topbaş açıklamalarının ardından İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi çalışmalarını yürüten ekiple birlikte fotoğraf çektirdi.