İstanbul’un yolu kısalıyor

İstanbul'daki trafik çilesini bitireceği düşünülen "7 Tepe, 7 Tünel" projesi kapsamında ilk tünel eylülde açılacak.

İstanbul trafiğini rahatlatması düşünülen karayolu tünellerinden ilki Kâğıthane-Piyalepaşa, Dolmabahçe-Bomonti tünelinin eylül ayında hizmete girmesi planlanıyor. Çalışmalar tüm hızıyla sürerken, inşaat çalışmalarının sürdüğü alan üzerinde yer alan Kâğıthane Talatpaşa Mahallesi’nde dün, büyük çatlaklar oluşan 4 bina boşaltılarak mühürlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın trafik çilesine karşı çözüm olarak gündeme getirdiği “7 Tepe, 7 Tünel” projesinde ‘ilk ışık’ göründü. 152 kilometre uzunluğunda 33 tünelin inşa edileceği proje kapsamında yapımı süren bağlantılı tüneller Kâğıthane – Piyalepaşa, Dolmabahçe – Bomonti geçişleri tamamlanmak üzere.

Üstyapı bir aya bitiyor

Yeraltı kazı çalışmalarının büyük bölümü biten geçişte, bir ay içinde üstyapı çalışmaları tamamlanacak. TEM Otoyolu, Sütlüce, Alibeyköy, Taksim ve Beşiktaş trafiğini rahatlatmayı amaçlayan projenin tamamlanmasıyla saatte 12 bin araç yer üstündeki yoğun trafikten kurtulacak ve Dolmabahçe-Kâğıthane arasındaki yol 4 dakikada geçilecek. Araçlar, mevcut trafik yoğunluğunda bu güzergâhı 30-45 dakikada kat ediyor. Bağlantılı tünelin toplam uzunluğu 7 bin 312 metre. Projenin 105 milyon YTL’ye mal olması planlanıyor.

Projenin tamamının ise 2010 yılında tamamlanması hedefleniyor. Tünellerden 6’sı ihale, diğer 6’sı projelendirme aşamasında. Kalan 23 tünelin etütleri de sürüyor. Tünel yollar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 3 milyar dolara mal olacak.

EVLER BOŞALTILDI

Kâğıthane’de dün tünel çalışmalarının sürdüğü bölgenin üzerinde yer alan Talatpaşa Mahallesi Keskingil Caddesi Savaş Sokak’taki 10 binada oturan vatandaşlar, daireleri ile caddedeki çatlakların artması üzerine durumu ilgililere bildirdi. Kolonları ile duvarlarında ciddi çatlaklar oluştuğu belirlenen ve içinde Talatpaşa Spor Kulübü Lokali de olan 5 katlı bir bina ile Savaş Sokak’taki 5 ilâ 2 katlı yapılarda oturan vatandaşlar tahliye edildi. Çökme riski yüzünden yapılan tahliye sonrasında 4 yapı belediye görevlilerince mühürlendi. İGDAŞ ve BEDAŞ ekipleri de yapıların bulunduğu alandaki doğalgaz ve elektrik hattı kapatıldı.

Yetkililer, binalardaki çatlamaların nedenlerinin araştırıldığını belirtirken, mahalle sakinleri tünel çalışması nedeniyle oluşan sarsıntıların hasara yol açtığını öne sürdüler. Bu arada, duvar ve kolonlarında çatlaklar oluşan bazı vatandaşların, demir kiriş ya da iskelelerle evlerinin çökme riskine karşı önlem almaya çalıştıkları görüldü.

MİLLİYET