İşte açılım davetini reddeden sanatçılar

Erdoğan, demokratik açılım kapsamında bugün tiyatro ve sinema dünyasının ünlüleriyle bir araya geliyor.

Kahvaltıya 77 isim davetli… Davete Kadir İnanır ve Türk sinemasının 4 yapraklı olarak adlandırılan Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit katılmıyor. ‘Çağrılmadığım yere neden gideyim’ diyen İnanır, toplantı bittikten sonra açıklama yapacağını söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, sanatçılarla yaptığı demokratik açılım kahvaltıları kapsamında bugün Dolmabahçe’deki ofisinde tiyatro ile sinema dünyasının ünlü oyuncu ve yönetmenleriyle bir araya gelecek.

Geçen ay müzik dünyasından şarkıcı, besteci ve prodüktörlerle açılım sohbeti yapan Erdoğan’ın ikinci kahvaltısına 77 kişi davet edildi. Davetli listesinde kimlerin olduğu ise yine açıklanmadı. Milliyet Gazetesi’nden Yeliz Aras’ın haberine göre, Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in başkanlığını yaptığı Ak Parti Tanıtım Bölümü, “basında kahvaltıya katılmayacağı” yönünde demeçleri yer alan Müjdat Gezen gibi ünlü isimlerin de çağrıldığını belirtti. Açıklamada, mazeret bildirenlerin olduğu ancak “Sizi protesto edip gelmiyoruz” diyen kimsenin olmadığı ifade edildi.

‘Çağrılmadığım yere neden gideyim’

Kahvaltıya çağrılmadığını söyleyen Kadir İnanır, “Çağrılmadığım bir yere niye gideyim? Toplantı bittikten sonra gerekli açıklamayı yapacağım” dedi.

İnanır ve Kıral yok

Sinema Konseyi Başkanlığı’na seçilen yönetmen Erden Kıral da “Çağrılmadım, niye çağrılmadığımı bilmiyorum ama herhangi bir kırgınlığım da yok” diye konuştu. Davetliler arasında yer alan Müjde Ar ve Zuhal Olcay, mazeretleri olmadığını ancak katılmayacaklarını ifade etti. Türk sinemasının dört yapraklı yoncası olarak anılan Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit de toplantıya katılmayacaklar.

Toplantıya katılacak isimler

Toplantıya gideceğini açıklayan isimler arasında ise Türker İnanoğlu, Metin Akpınar, Ediz Hun, Sinan Çetin, Mustafa Altıoklar, Yılmaz Atadeniz, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Mehmet Ali Erbil, Hülya Avşar, Ekrem Bora, Meltem Cumbul, Lale Mansur bulunuyor.

Başbakan radyocularla da toplanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 15.00’te de Ak Parti Sütlüce İl Başkanlığı’nda da radyocularla bir araya gelecek ancak açılım sohbeti yapmayarak “hükümetle iletişim” üzerine konuşacak. Toplantıya, aralarında “Hop Dedik Ayhan” lakaplı Ayhan Güngör, “Gönül Dostu” lakaplı Füsun Alkan, Michael Kuyucu, Ceyhun Yılmaz ve Cem Arslan gibi ulusal radyoların ünlü DJ’lerinin yanı sıra, genel müdür ile yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı 85 radyocunun çağrıldığı öğrenildi. Radyocular, ilk kez bir Başbakan’dan böyle bir davet aldıkları için şaşırdıklarını belirtti. Erdoğan’a ilk tepki, Alem FM’in sivri dilli, muhalif ve RTÜK’ten en çok uyarı alan radyocularından biri olan Nihat Sırdar’dan geldi. Sırdar, “Radyocularla beraber iletişim kuracaklarmış, genelde benimle RTÜK yoluyla iletişim kuruyorlar. Beni bu davetle ilgili olarak, ne arayan ne soran oldu” dedi.