‘İşte bunlar devlete güveni azaltıyor’

9 Kasım'da Şemdinli'de bombalanan Umut Kibatevi sahibi Seferi Yılmaz, bu tür olayların, halkın yargıya olan güvenini azalttığını dile getirdi.

Bursa’da, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) İl Örgütü tarafından düzenlenen ”Susurluk unutuldu, Şemdinli’yi unutma” konulu panelde konuşan Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz, ”Kürt sorunu” çözülmedikçe, Türkiye’de bu tür olayların devam edeceğini belirtti. “70 milyonluk Türkiye halkının gözünün içine baka baka yalan söyleniyor.” diyen Yılmaz şunları söyledi; “Büyük ihtimalle bu olayla ilgili tutuklu olanlar serbest bırakılacak, olayı ortaya çıkardığım için ben tutuklanacağım. 3 ay içinde Hakkari, Şemdinli, Yüksekova üçgeninde 20’nin üzerinde patlama oldu. Şemdinli olayları ortaya çıkmasaydı, daha büyük katliamlarla karşı karşıya kalacaktık. Maddi çıkarı olan emperyalistler, halkları bölmeye çalışıyor. Aç olabiliriz, işsiz olabiliriz, bizim bir kimlik sorunumuz var.”

Panelde konuşan, Bergama köylüleri ile birlikte siyanürlü altına karşı mücadelesi ile tanınan Oktay Konyar ise Türkiye’nin her yanında antidemokratik uygulamaların olduğunu iddia etti. Konyar, ”Başka bölgelerdeki insanlara da sivil itaatsizliği öğretiyoruz” şeklinde konuştu.