İşte Cimbom’un yeni stadı

İşte galatasaray taraftarlarının yıllardır hayallerini süsleyen yeni stat.

Galatasaray’ın Seyrantepe’de yapılacak yeni stadı, 52.000 seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır-kapanır tipte olacak. Toplam 4.500 araçlık otoparkında, 3.000 araçlık bölüm de kapalı olacak. İhale şartnamesine göre stadyum 720 gün içinde tamamlanarak, yüklenici tarafından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) teslim edilecek.

Daha önce yapılan protokol gereği, yeni stadın mülkiyeti GSGM’ye, kullanım hakkı ise 49 yıllığına Galatasaray Spor Kulübü’nün olacak. Galatasaray, 2009-2010 sezonunda maçlarını yeni stadında oynayabilecek.

Eren Talu Mimarlık ve HOK tarafından Seyrantepe için planlanan stadyum, 52.000 seyirci kapasiteli, üstü açılır-kapanır çatıya sahip olacak. Planlanan stat, aynı zamanda dünyanın en hafif çatısına ve en basit çatı kapanma  mekanizmasına sahip. Çatıda bulunan toplam 14 modül tek tek veya aynı anda kapatılabiliyor. Bunun en büyük faydası, dünyanın tanınmış dev çatılara sahip statlarında yaşanan çatı arızalarının önlenmesini sağlayacak olması. Hafif çatı böyle bir sorunu ortadan kaldırıyor.

Dünyanın diğer büyük statlarında bulunan kapalı çatıların aksine planlanan yeni statta ışık geçirebilen şeffaf çatı sayesinde çimleri hergün ışık görebiliyor. Ayrıca çimler hem servis katından (yerden) hem de seyirci katından yatay düzeyde hava alıyor. Bu sayede çimler çok sağlıklı bir şekilde gelişiyor ve "arena" tarzı üstü çelik kaplı stadyumlara göre çok daha uzun ömürlü oluyor.

Yeni stat, "İngiliz modeli" olarak ifade edilen tribünlerin sahaya "en yakın" olduğu modele sahip. Aynı zamanda en kaliteli TV yayınının yapılmasına da olanak veren tribün düzeninde, bütün seyircilere 60 ile 90 derece görüş açısı veriliyor. Bu açılar, yeni yapılan Wembley ve Arsenal statları ile aynı kalitede.

Saha etrafında 'birinci kuşak' olarak tanımlanan tirbünde 22.500 seyirci oturuyor. Orta bölüm (özel business koltukları) da stadı çepeçevre dönüyor ve bu bölümde 12.500 VIP koltuk bulunuyor. Ayrıca loca katında da 1.200 kişilik özel loca bölümü var.

ASLANLARA ÖZEL SOYUNMA ODASI

Planlanan statta, Galatasaray futbol takımı için 300 metrekarelik Wembley tipi özel soyunma odası tasarlandı. Buna ek olarak futbolcular için konferans salonu, ısınma odası, futbolcu restoranı, eşler ve çocuklar için kreş, oyun ve bekleme odaları var. Galatasaray'ın oynamadığı maçlarda kullanılmak üzere 2 yabancı takım için ekstra soyunma odaları da tasarlandı. Bu plana göre, Galatasaray soyunma odasını sadece kendisi kullanacak ve başka hiç bir takım bu soyunma odasına giremeyecek.

Stada gelecek takımlar, hakemler ve VIP misafirler özel bir yoldan, kimseyle karşılaşmadan girecekler. Özel yoldan stat içine girerek, soyunma odalarına veya localarına yine özel bölümlerden ulaşacaklar

TARAFTARLAR "GS" LOGOSUNDAN İÇERİ GİRECEK

Planlanan stadın otoparkında 4.500 araç kapasitesinin tamamı üstü kapalı ve tribünlere hem asansör, hem de merdivenler ve yürüyen merdivenle çıkılabiliyor. Statta ayrıca VIP için 900 adet özel park yeri bulunuyor.

Stadın güney ucunda Galatasaray logosunundan oluşan (GS) dev bir yürüme rampası bulunuyor. Taraftarlar, “GS” logosunun içinden geçerek stada girecekler. Stat girişinde 84 adet turnike var ve stada girişler turnike başına saate 660 kişi şeklinde planlanarak giriş-çıkış kolaylığı da sağlanıyor. Tüm katlara asansörle ulaşılabilen plana göre, koridorlar da en az 120 cm genişliğinde olacak. Stat, 8 dakikadan az bir sürede boşalacak.