İşte dünya gazetelerinin seçimler için yaptığı yorumlar

Türkiye, Pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde son viraja girmişken, uluslararası basın da seçime kilitlendi.

INDEPENDENT: “ŞARKICILARLA HAYAT KADINLARI AÇMAZI KIRMAK İSTİYOR”

İngiliz Independent gazetesi, Türkiye’deki seçim açmazını, “madenciler, hayat kadınları ve şarkıcıların aşmaya çalıştığı” yorumunu yaptı. Haberde, milletvekili adaylarından İbrahim Tatlıses’in bir mağarada doğduğu, bazı sevgilileri istismar edildikleri gerekçesiyle ekranlara çıkarken kendisinin Kadından Sorumlu Devlet Bakanı olmak istediği vurgulandı.

Gazete, yüzlerce bağımsız milletvekili adayı içinde de hayat kadınları, madenciler, travestiler, aşırı milliyetçiler olduğu, bunların içinde sadece “milliyetçi Kürtlerin” koltuklara oturabileceği değerlendirmesi yapıldı.

ECONOMIST: “AKP’NİN AĞIR TOPU ‘SEÇİM BİRİ İKİ UCU B? DEĞNEK’ DEDİ”

Economist dergisi AKP’nin üçte iki çoğunluk alması ve kendi Cumhurbaşkanı adayı için bastırırsa ordunun devreye girebileceği yorumu yapılan haberde, “AKP’li bir ağır topun”, “Seçimler iki ucu b… değnek. Zayıf bir hükümet ya da askeri darbe seçilecek” dediği ifade edildi. Dergide, bu yorumun biraz abartılı olabileceği değerlendirmesi yapıldı.

NYT: ”LİBERALLERİN OYLARI DİNDAR POLİTİKACILAR VE BAĞIMSIZLARA”

New York Times gazetesi ise, Türkiye’deki liberallerin Türkiye’yi yıllarca yönetmiş olan “laik elide ve onların destekçisi olan askerlere sırtlarını dönüyorlar ve oylarını dindar politikacılara ve çok sayıda bağımsıza vermeye taahhüt ediyorlar” diye yazdı. Gazete “Servet ve statü kazanmakta olan dindar Türkler, kamuoyu önüne çıkıyorlar” ifadesini de kullandı.

LE MONDE: “DTP MECLİSTE 30 KİŞİLİK GRUP KURMAYI BEKLİYOR”

Fransız Le Monde ise, DTP’nin bağımsızlar ile yüzde 10’luk baraj aşmayı planladığını belirterek “Kürt yanlısı adaylar 30 kişilik bir grup kurarak gelecek parlamentoda ağırlık sahibi olmayı bekliyor” diye yazdı. Ancak gazete, Güneydoğu’daki “Kürt bölgelerinde oy, kişisel inançlardan çok aşiret dayanışmasına göre veriliyor” değerlendirmesini de yaptı.

LIBERATION: “BASKIN ORAN, DİNK GİBİ TEHDİT EDİLİYOR”

Bağımsız adaylarından Baskın Oran’ın profilini çizen Liberation gazetesi ise, Oran için “Laik, solcu, azınlıklar savunucusu, o da, öldürülen gazeteci, dostu Hrant Dink gibi tehdit ediliyor” ifadesini kullandı.

NEWSWEEK: “TÜRKİYE AVRUPALI VE ÖZGÜR OLUP OLMAMAYI SEÇECEK”

Newsweek seçimlerde Türkiye’nin daha çok ya da daha az dinci olup olmamayı değil daha çok ya da daha az Avrupalı ve özgür olup olmamayı seçeceği yorumunu yaptı. AKP’nin Türkiye’yi Avrupa’ya hazırlamaya çalıştığı, “Türkiye’nin eski moda milliyetçilerinin” ise “Türkiye’yi uygulanan devlet laikliğine, liberallik dışına ve askeri yönetime” seçmek istediği değerlendirmesin yapıldı.

WSJ: “SEÇİMLERDE LAİKLERLE İSLAMCILAR SAVAŞACAK”

Wall Street Journal gazetesi ise Newsweek dergisinin yorumunun aksine 22 Temmuz seçimlerini, “Laiklerle İslamcılar arasında süren uzun savaşta yeni bir bölüm” şeklinde nitelendirdi. Haberde, “Güneydoğu’daki Kürt terörü ve Avrupa Birliği’nin, Türkiye’nin üyeliğine yönelik son saldırıları görünüşü daha da karmaşıklaştırıyor” denildi.