İşte iPhone 5S ve 5C’nin bütün özellikleri!

Apple uzun zamandır beklenen duyuruyu yaptı ve iPhone 5'i beğeniye sundu.

Apple uzun zamandır beklenen duyuruyu sonunda yaptı ve iPhone 5’i yeniledi. Hem de bir değil, iki yeni telefonla. iPhone 5S, şirketin yeni amiral gemisi olurken, iPhone 5C rengarenk ve eğlenceli bir cihaz…

Apple’ın basın mensuplarına özel olarak Berlin’de düzenlediği bir etkinliğe katılıp bu yeni telefonları sizler için deneme şansı buldum. İşte izlenimlerim…

iPhone 5S

Tasarım:Genel hatlarıyla bir önceki versiyondan iki farkı var. Birincisi; altın, gümüş ve uzay gri olmak üzere üç ayrı renge sahip olması. Şahsen altın renkli iPhone 5S’i çok beğendim. İkincisi ise giriş düğmesinin etrafında görünen halka. Safir kristalden yapılan bu halka, yeni parmak izi okuma sistemi Touch ID’nin bir parçası. Cihazın ölçüleri iPhone 5 ile aynı olduğundan çoğu kılıfla uyumlu olacaktır.

İşlemci:64-bit mimarisine sahip A7 işlemci bir önceki versiyona göre iki kat daha hızlı. OpenGL ES 3.0 desteği var. Tanıtım etkinliğindeki canlı performansa bakılırsa, işlemcinin sunduğu hız ve grafik, piyasadaki bazı bilgisayarlarda bile yok. Ayrıca cihaza, M7 adı verilen bir hareket işlemcisi de eklenmiş. Bu işlemci, sağlık ve spor uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olacak.

Kamera:Arka yüzündeki 8 megapiksellik iSight kamerası bir önceki versiyona göre daha iyi. Diyafram açıklığı f/2.2’e yükseltilmiş ve sensörü yüzde 15 daha geniş. Etkinlikte gördüğüm bazı örnek fotoğraflar profesyonel bir kamera ile çekilmiş kadar etkileyiciydi. Ayrıca True Tone adı verilen yepyeni bir LED flaş türü eklenmiş. Beyaz ve amber renkli bu flaş ile daha gerçekçi renkler elde edilebiliyor.

Fotoğraf ve video çekimi:120 fps ağır çekim video özelliği çok eğlenceli ve kreatif. Bu özellik iPhone kullanıcıları arasında hızla fenomen olabilir. Saniyede 20 kare fotoğraf çekip en iyi pozu seçme özelliği olan ‘Burst Mode’ hareketli ortamlarda çok işe yarıyor. Titreşimi engelleyen görüntü sabitleme özelliğiyle de fotoğraflar artık daha net. Video çekerken zoom yapabiliyorsunuz.

Pil ömrü:İyi haber! Test etme imkanım olmadı ama Apple’ın tanıtımına göre 10 saatlik 3G konuşma ve 250 saat standby süresi var. Bir önceki versiyonda 8 saat 3G konuşma ve 225 saat standby süresi vardı.

Touch ID parmak izi okuma: iPhone 5S’in giriş düğmesi parmak izinizi okuyabiliyor. Böylece telefonun kilidini kolayca açabiliyor veya iTunes’dan alışveriş yapabiliyorsunuz. Yaptığım denemede bu sistemin oldukça başarılı olduğunu gördüm. Benim gibi telefonunu gün içinde sık kullananlar ve onlarca şifreyi aklında tutmak zorunda olanlar için harika bir özellik.

iPhone 5C

Tasarım:Yeşil, sarı, mavi, kırmızı ve beyaz olmak üzere beş farklı renk seçimiyle gelen eğlenceli bir tasarımı var. Bana biraz iPod Touch’ı andırdı doğrusu. Polikarbon malzemeden üretilmiş olan kasası oldukça sağlam ve zengin duruyor. Kesinlikle plastik hissi yok. Apple bu telefon için yumuşak plastikten altı ayrı renkte kılıf üretmiş. Bunlarla farklı kombinasyonlar yapmak mümkün. Ekranı 4 inç genişliğinde ve retina display özelliğine sahip.

İşlemci:A6 işlemci iPhone 5 ile aynı. Yeni nesil Bluetooth Smart 4.0 ve 802.11a/b/g/n Wi-Fi bağlantı özellikleri var.

Kamera:Arka yüzünde tıpkı iPhone 5 gibi 8 megapiksellik iSight kamerası var. Diyafram açıklığı f/2.4. Lensi çizilmez safir kristalden yapılmış. Ön yüz kamerası 1.2 megapiksel fotoğraf ve 720 p HD video çekebiliyor.

Fotoğraf ve video çekimi:iPhone 5S’te de olan fotoğraf çekmeden önce 8 ayrı filtre uygulama, kare fotoğraf çekme, titreşim engelleme, video çekerken zoom yapma ve 1080p HD video kaydı gibi özellikleri var. Ağır çekim video ve True Tone LED flaş özelliği ise yok.

Pil ömrü:Apple’ın verdiği bilgilere göre iPhone 5S ile benzer pil ömrü bulunuyor.

iPhone 5S ve 5C, 20 Eylül’de aralarında ABD, Japonya, İngiltere ve Çin’in de bulunduğu dokuz ayrı ülkede satışa sunulacak. Türkiye resmi satışı aralık ayında, fiyatı ise henüz belirsiz.

iOS 7 geliyor

Etkinliğin önemli konularından biri de Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 7’ydi. Yepyeni bir tasarıma ve 200’den fazla yeni özelliğe sahip iOS 7’yi, 18 Eylül’den itibaren bedava olarak indirebileceğiz. iPad 2, iPhone 4 ve üzeri cihazlarda kullanılabilecek. iOS 7’yle satılan tüm yeni cihazlarda iWorks, iPhoto ve iMovie uygulamaları ücretsiz olacak.

DENİZ GÜREL