İşte Körfez köprüsünün adı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez köprüsünün açılışında yaptığı konuşmasında köprünün adını "Osman Gazi Köprüsü" olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İzmit Körfez Geçişi Son Tabliye Yerleştirme ve İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova Altınova-Bursa Gemlik bölümünün açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez köprüsünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, köprünün adını ‘Osman Gazi’ olarak açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise törende yaptığı konuşmada yatırımlara dikkat çekerek 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de ağustos ayında hizmete açılacağını söyledi.

Projenin, açılışı gerçekleştirilen 40 kilometrelik bölümünün ulaşımda çok önemli rahatlamalar sağlayacağını ileri süren Erdoğan, 1 saatlik süreyi 6 dakikaya indirerek, ‘vakti nakde dönüştürdüklerini’ söyledi.

Sözleri tekbirlerle kesilen Cumhurbaşkanı, “Siz ellerinde kitabıyla dolaşan gençlersiniz, onun için sizi kutluyorum. Muasır medeniyetler seviyesine çıkacak Türkiye, böyle inşa ve ihya ediliyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bağlantı köprüsünün isminin ‘Osman Gazi’ olacağını açıkladı.

Muhalefeti eleştiren Erdoğan, ‘Biz önce Hak’tan, sonra halktan aldığımız güçle projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz’ dedi.

TMMOB'a suçlamalarda bulunan Erdoğan, "Adı mimar, mühendisler odası; işleri güçleri ne biliyor musunuz? Bir yerde abide yükselecek, onu durdurmak için yargıya gitmek. İşleri güçleri bu. Her yargıya gidişlerinden eli boş dönerler. Ama dertleri inşa etmek değil yıkmak. Dikkat edin bizim her projemiz birileri tarafından protesto edilmiştir. Yargıya götürülmüştür, yargıdan engelleyici kararlar da çıkarılmıştır. Çünkü bunlar paralelle de beraber çalışıyorlar ya, tam paralel. Medyada aleyhimize yayınlar yapılmıştır. Köprü yaparız, turizm projesi başlatırız karşımızda bunlar. Cumhurbaşkanlığına külliye yaparız, yol, havalimanı, hızlı tren yaparız, karşımızda bunlar. Konut yaparız, hastane yaparız, okul yaparız, karşımızda bunlar. Elektrik üretmek için baraj yaparız, termik, nükleer santral yaparız, karşımızda bunlar. Peki kim bunlar? Muhalefet partileriyle, bazı meslek odalarıyla, ideolojik körlük yaşayan aydınları, ünlüleri, ünsüzleri ile hep birden bunlar yıkım ekibi. Tabii bir de Avrupa parlamentosu gibi bunlara dışarıdan destek verenler var. Bu bakımdan biz sadece proje geliştirmekle, gereken teknik ve finans sorunlarını çözmekle yetinmedik, bir de yıkım ekibiyle mücadele ettik. Biz insanların en hayırlısının insanlara hizmet edenler olduğuna inanıyoruz. Milletimiz bizi bu mücadelede bizi yalnız bırakmadı. Önce Hak'tan, sonra halktan aldığımız güçle projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bundan böyle üzerinden geçeceğimiz, geçeceğiniz köprümüzün adı için istişaremizi yaptık. Tahmin edin bakalım. Sevgili kardeşlerim, ekranları başında bizleri izleyen tüm milletimize, bütün dünyaya; evet, bizler kutlu bir tarihin varisleriyiz, bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak, böyle bir neslin görevidir. Evet, biz de dedik ki, değerli başbakanımız, bakanımızla beraber değerlendirdik. Adını Osman Gazi Köprüsü koyalım. Nasıl, uygun mu? Buralar zaten bize Osman Gazi'den miras değil mi? Osmangazi'den gel, Orhangazi ile bütünleş. Hayırlı olsun. İnşallah açılışında beraber olmak üzere" diyerek sözlerini noktaladı.

'ŞEHİRLERİ, İLÇELERİ, YÜREKLERİ BİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'
Tabliye yerleştirme töreninin ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, "AK Parti iktidarlarının en önemli hususiyeti hizmette, dava aşkında sürekliliktir. 2002'de, 3 Kasım'da bayrağı devralan Sayın Cumhurbaşkanımız'dan bugüne kadar hep ilk günkü aşkla bu topraklara, bu ülkeye hizmet etmenin aşkını sevdasını yaşadık" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Biz her gün bu topraklarda taş üstüne taş koymaya, bu topraklarda şehirleri, ilçeleri, yürekleri birleştirmeye devam edeceğiz. Kim ne yaparsa yapsın, birileri terör tuzaklarıyla bu millete tuzak kurmaya kalkarsa onların da hesabını göreceğiz. Durmayacağız, terörle mücadele ederken bu milletin gündeminin sadece terörle işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Hem mücadele edeceğiz hem de bugünolduğu gibi hizmetlerimize devam edeceğiz. Çünkü bu memleketin kaybedecek bir dakika dahi vakti yoktur" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bakınız son üç hafta içinde, önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesini koyduk, yine Cumhurbaşkanımızla birlikte ve 2013 Mayıs'ında 'olmaz' denilen, 'yapılmaz' denilen, 'yaptırmayız' denilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, inşallah bu ağustosta milletimizin hizmetine sunacağız."