İşte kuvvetli yağış beklenen iller

Türkiye'nin büyük bir bölümünde aralıklarla yağış beklenirken, kuzey, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıkların 4 ila 6 derece artması bekleniyor. İşte 5 günlük hava raporu..

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde aralıklarla görülecek yağışların, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla), Çanakkale ve Antalya’nın doğu ilçeleri ile sabah saatlerinde Bingöl, Bitlis, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı, kuzey, iç ve doğu bölgelerinde 4 ila 6 derece artacak. Rüzgar genellikle güney ve güneybatı (Lodos), ülkemizin güneydoğu kesimlerinde doğu ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, batı kesimlerde yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa ) esecek.

-UYARILAR-

Yağışların; Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla), Çanakkale ve Antalya’nın doğu ilçeleri ile sabah saatlerinde Bingöl, Bitlis, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Gece ve sabah saatlerinde doğu bölgelerimizde kar yağışı ile birlikte buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililer ve vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Türkiye’nin iç ve batı bölgelerinde rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa ) esmesi beklendiğinden, başta soba ve doğalgaz zehirlenmeleri olmak üzere, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı ilgililer ve vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarı yapıldı.

-BÖLGELERDE HAVA-

MARMARA: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa) esecek. Bursa ilimiz başta olmak üzere bölge genelinde meydana gelebilecek muhtemel soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

EGE: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa) esecek. Bölgenin iç kesimlerinde meydana gelebilecek muhtemel soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

AKDENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Antalya’nın doğu ilçelerinde (Aksu, Serik, Manavgat, Gazipaşa ve Alanya) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Batı Akdeniz’de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa) esecek. Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde meydana gelebilecek muhtemel soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, Sivas ve Yozgat çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; bölgenin batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-50 km/sa) esecek. Bölge genelinde meydana gelebilecek muhtemel soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olmak gerekmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Orta Karadeniz’in iç kesimleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması istendi.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, Kars ve Ardahan dışında bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde Bingöl, Bitlis, Muş ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.