İşte Maklube yemeğinin tarifi

Ereğli Köylerarası Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (EKODER), maklube yemeğini herkese sevdirdi.

Daha önce, Kaymakam Vekili Osman Ekşi, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mehmet Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serdar Arar, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Turan Akpınar ve diğer protokol üyelerine maklube yemeği ikram eden EKODER, bugünde muhtarlara aynı yemeği verdi.

Ereğli Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Başol ve çok sayıda muhtar, dernek binasında maklube yemeği yedi. Dernek Başkanı Ramazan Adıyaman, sinevizyon eşliğinde faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra muhtarlar, maklube yemeğini yediler. Muhtarlar Derneği Başkanı Şakir Başol, EKODER’in yaptığı çalışmaları takdirle izlediklerini ifade etti. Başol, muhtarlar olarak derneğe her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Şakir Başol, muhtarlar olarak maklube yemeğini de çok sevdiklerinin altını çizdi.

MAKLUBE YEMEĞİNİN YAPILIŞI

4 kişilik için gerekli malzemeler :

750 gram kuşbaşı et

2 su bardağı pirinç

3 su bardağı sıcak su

3-4 adet orta boy patates,

1 çay bardağı konserve bezelye,

1 adet orta boy havuç, tuz, karabiber,

1 çorba kaşığı tereyağı veya margarin

Pirinç sıcak tuzlu suda 15-20 dakika bekletilir. Etler düdüklü tencereye alınır. Üzerine biraz çıkacak kadar sıcak su eklenir. Orta hararetli ateşte haşlanır. Etler yumuşadığında içine tereyağı, tuz ve karabiber eklenir ve 5 dakika daha pişirilir. Konserve ile bezelyeler haşlanır, küp küp doğranan havuç eklenerek, yayvan bir tencereye yerleştirilir. Patatesler yarım parmak kalınlığında yuvarlak dilimler halinde kesilir. Kızgın sıvı yağda yarı yarıya pişecek şekilde kızartılır. Etlerin üzerine bir sıra patates döşenir.

Pirinçlerin suyu süzülür, nişastası gidene dek birkaç kez suda yıkanır. Suları süzülür. Ayrı bir tencereye sıvı yağ alınır ve kızdırılır. Pirinçler şeffaflaşana dek kavrulur. Kavrulan pirinçler yayvan tenceredeki patateslerin üzerine yayılır. 3 su bardağı sıcak suya arzuya göre 1 et suyu tableti ve yeterince tuz ilave edilir ve karıştırılır. Et suyu eridiğinde tencerenin kenarından yavaşça su boşaltılır. Tencerenin kapağı örtülür, ağır ateşte pirinçler suyu çekene kadar, üzeri göz göz olanak dek pişirilir. Ateşten alınır, tencerenin üzerine temiz bir bez örtülür ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. Tencere, düz bir servis tabağına ters çevirerek yemeğin şekli bozulmadan özenle çıkartılır. Servis tabağının etrafı da papatya deseni gibi yoğurt ve salata konularak süslenir.