İşten çıkartılan işçiler fabrika önüne çadır kurdu

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Fil Filtre fabrikasından çıkartılan işçiler, fabrika önüne çadır açarak, hak arayışlarını sürdürüyorlar.

Fabrika önünde pankart asıp, çadır açan ve 21 gündür çadırda yaşam mücadelesi veren işçilere bugün sendika başkanlarından da destek geldi. Türk-İş Adana Bölge Temsilcisi Hüseyin Elbek, Belediye-İş Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdi Ataç, Harb-İş Şube Başkanı Mennan Kurbaloğlu, Liman-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Haşim Sevimli, Demir Yol-İş Şube Başkanı Cuma Yüksel, Metal-İş Şube Başkanı Ahmet Hilmi Şahiner, işçileri ziyaret ederek destek verdiklerini açıkladılar.

Fil Filtre fabrikasında çalışan 650 işçi bulunduğu belirtilirken, bu işçiler arasında 100’ün üzerinde çırak çalıştırıldığı iddia edildi. 300 işçinin Türk metel sendikası üyesi olduğunu belirten Metal-İş Şube Başkanı Ahmet Hilmi Şahiner, “Sendikamaza kayıtlı işçi arkadaşlar baskılara boyun eğmeyince işveren yasa dışı tutumlarına yenilerini ekledi. Önce 9 arkadaşı teknolojik gelişme bahane gösterilerek işten çıkardı, ardından baş temsilci ve temsilci işçi arkadaşlarımız olmak üzere 10 işçinin daha işine son verildi. Teknolojik bahane ile işten çzıkartılan arkadaşları 10 ile 20 yıl arasında fabrikada kalifiye eleman ve bir çoğu yeni gelen makinalar operatörü ve sendikamızını üyesidir” dedi.