İstihbarat raporu Bush’u zor durumda bırakacak!

İran'ın nükleer silah programını 2003'te durdurduğuna dair ABD istihbarat raporu, ABD Başkanı Bush'u zor durumda bıraktı.

Bush, üç hafta önce İran’ın nükleer programının durdurulmaması halinde ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ çıkabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Amerikan istihbaratı, Irak’ta hiçbir zaman doğrulanmayan kitle imha silahlarının varlığına dair geçmişteki başarısızlıklarının ardından, İran’ın nükleer silah programını 2003’te durdurduğuna ilişkin dün yayınladığı şaşırtıcı raporla, yöntem değişikliğine gittiğini gösterdi.

Amerikan istihbaratının 16 ajansının raporunda, İran’ın nükleer silah elde etme çabalarını 2003 sonunda durdurduğu, ancak bu ülkenin 2010 ve 2015 arasında nükleer silaha sahip olabilecek duruma gelebileceğinin altı çizildi.

Amerikan istihbaratının bu raporu, askeri amaçlarla uranyum zenginleştirmekle suçladığı İran’a karşı 3. dalga yaptırımların kabul edilmesi için çabalarını artıran Bush yönetiminin tutumuyla çelişirken, isminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı istihbarat yetkilileri, 2005’te İran’la ilgili son nükleer program değerlendirmesinden beri, bu ülkeyle ilgili yeni istihbarat ve analiz yöntemlerinin kullanıldığını belirtti.

Amerikalı yetkililer, yeni yöntemlerin Irak’ta geçmişte kaydedilen başarısız istihbarat raporlarından sonra benimsendiğini söyledi.

“iRAN’A BASKI SÜRDÜRÜLMELİ”

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nden uzman Michael Levi ise, İran’ın nükleer silah programını 2003 sonunda askıya almasının savaşa karşı bir koz olduğunu, ancak Washington ve Avrupalı müttefiklerinin, tüm nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesi için Tahran üzerindeki baskıyı sürdürmelerinin gerekli olduğunu söyledi.

Amerikan raporuna göre, İran’ın 2003 sonunda nükleer silah programını durdurduğu yolunda “yüksek derecede güvenilir” ve bu programın bu yılın ortasında başlatılmadığına dair de “orta derecede güvenilir” istihbarat bulunduğunu belirten Levi, “Bu acil bir sorunla karşı karşıya bulunmadığımızı göstermiyor, zira İran’ın giderek daha fazla nükleer malzeme üretme kapasitesi hala tehlike oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Nükleer terörizmle ilgili bir kitabın yazarı Amerikalı uzman, “İran’ın silahlanma konusunda isteği bulunmadığını düşünmek açıkça yersiz” dedi.

ABD Başkanı George Bush’un da yönetimini zorda bırakan istihbarat raporu konusunda bugün açıklama yapması bekleniyor.