‘İstihdamın üzerindeki vergi yükünü azaltacağız’

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, istihdamın üzerindeki vergiyi düşüreceklerini söyledi.

Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO) Nisan ayı olağan meclis toplantısına katılan heyet, burada sanayicilerin sorularını cevapladı.
Tükiye’de enflasyon ile faizlerin düşmesini uzun uzun anlatmayacağını, ancak bunu yapan ekip arkadaşlarının uzun uzun çalıştığını ifade eden Unakıtan, ülkenin bir geçiş dönemi yaşadığını söyledi. Türkiye’nin ekonomisinin nereden nereye geldiğini düşünmek gerektiğini belirten Unakıtan, dünyadaki bütün hükümetlerin göreve geldikten sonra ilk işlerinin o ülkenin ekonomisini yükseltmek olduğunu kaydetti.

2001 yılındaki kriz ile ülkenin üzerinden bir tankın geçtiğini işaret eden Unakıtan, hükümet olarak önce bu krizi önlemek sonra da ekonomiyi yükseltmek için çaba gösterdiklerini bildirdi. Daha sonra üretim ve yatırım yapmanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Unakıtan, bunun yanında rekabeti de sağlamayı unutmadıklarını belirtti. Tüm bunları yaparken siyaset ve ekonomide istikrarı yakalamak gerektiğini vurgulayan Kemal Unakıtan, bir ülkede enflasyon ve faizleri düşürmenin o ülkenin riskini almak olduğunu dile getirdi.

Faiz oranlarının yüzde 40’lardan yüzde 13 -14’lere düştüğünü ifade eden Unakıtan, bu rakamların daha da düşeceğini açıklayarak, “Bundan adınız gibi emin olun. Ancak mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. kim ne derse desin” ifadesini kullandı.

Hükümet olarak ekonomik kalkınmanın temelinde devamlı özel sektörü gördüklerini işaret eden Unakıtan, “Bizim düşünmemiz, devlet hiç bir zaman imlatçı, sanayici, tüccar olmaz. Ekonomik faaliyetlerde hiç bir zaman devlet bulunmaz. O bakımdan özelleştirmeye çok önem veriyoruz. Ancak, üretim de istihdamı da ihracatı da hepsini de özel sektöre yapacak. Özel sektöre biçtiğimiz rol çok önemli.” diye konuştu.

Devletin 4 yıldır üst üste büyüyerek yoluna devam ettiğini anlatan Unakıtan, ülkede yapılan yatırımların 4’de 3’nü özel sektörün, 4’de birini ise kamu kurumlarının yaptığını belirtti. Türkiye’nin bir yatırım hamlesi başlattığını, özel sektörün ise önünü iyi gördüğünü işaret eden Unakıtan, önceleri yabancı sermayenin Türkiye’ye hiç gelmediğini savundu.

Bakanlığı döneminde vergileri düşüren ve bütçenin ucunu ucuna denk getiren bir bakan olarak anılmak istediğini belirten Unakıtan, vergileri düşürdükçe daha fazla topladığını kaydetti. Bütçede artık herkesin eskisi gibi istediği kadar harcama yapamayacağını açıklayan Unakıtan, yanlış politikanın bir daha dönmeyeceğini söyledi.

Makina imalatının merkezinin İstanbul olmasına rağmen kendisinin Gaziantep’i merkez olarak gördüğünü ve bu konuda Gaziantep’in atılım yapması gerektiğini işaret eden Kemal Unakıtan, “Türkiye artık sanayide kabuk değiştirmeli. Özellikle Gaziantep makina konusunda daha yüksek yerlere gelmeli. Enerji ve yüksek teknoloji alanında artık yavaş yavaş hamla yapmamız gerekiyor. Bugün bir Çin ile Hindistan neler yapıyor. Biz onlarla baş edemeyiz. Ama yapacağımız teknoloji hamlelerle onlardan daha iyi olabiliriz. Onlar bugün 30 dolara işçi çalıştırıyorlar. Biz onların verdiği ücret ile hapishanelerdeki mahkumları bile çalıştıramayız” şeklinde konuştu.

Makina imalatçılarına büyük önem verdiğini ve bu sektörde uğraşan herkese kapısının her zaman açık olduğunu açıklayan Unakıtan, makina imalatçıları için ucuz kredi verme kararını en yakın zamanda çıkaracaklarını bildirdi.

Bu arada Gaziantepli sanayiciler 500 bin YTL’lik bir yardım çekini Türk Kanser Araştırma Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Alaaddin Demircan’a verdiler.

Meclis bitiminde, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kürşad Tüzmen ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na resimlerinin dokunduğu birer halı hediye edildi.