‘İstikbal mücadelemizi kalemli ordu kazanacaktır’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitime destek kampanyası çerçevesinde hayırsever vatandaşlardan ilim-irfan yurdu açmasını istedi.

Günümüzde İstikbal mücadelesini kalemli eğitim ordusunun kazanacağını savunan Çelik, İstiklal mücadelesini kazanan ve istiklali koruyan Kahraman Türk Ordusu mensuplarının kurduğu Oyak’ı eğitime sahip çıkmamakla eleştirdi.
Erdemir tarafından yaptırılan Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada Erdemir’i satın alan Oyak’ın eğitime sahip çıkması gerektiğini belirten Bakan Çelik, “Bu okulu Erdemir açtı; ancak şu an Erdemir’i Oyak aldı. Oyak, Ordu Yardımlaşma Vakfı’nın adıdır. Ve biz bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir istiklal savaşından yüzümüzün akıyla çıktığımız gibi istikbal mücadelesinden de yüzümüzün akıyla çıkmamız lazım. Bizim istiklalimizi temin edecek Kahraman Ordumuzdur. Ancak istiklal mücadelesini kazanacak ordu ‘Kalemli Ordu’dur. Yani eğitim ordusu. Bunun için Oyak’tan destek istedik, dediler ki; ‘Efendim, biz vakıf olduğumuz için tüzüğümüze göre yardım edemeyiz’. Ben buradan sesleniyorum: Madem Erdemir’i alıp Türkiye’nin en büyük holdingi haline geldiniz. Eğitime destek için ne tür bir değişiklik yapabilirlerse lütfen yapsınlar. Kendilerine yakışan budur.” dedi.

Ülkede sıradan aile çocuklarının en üst yönetimlere gelebildiğine dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Çelik, bunun demokrasinin nimeti olduğunu söyledi. Sadece kendi için yaşayan insanlardan olmamak gerektiğini dile getiren Bakan Çelik, “Mevlana hazretlerinin dediği gibi ‘Eğer yoksa sana ait yeryüzünde bıraktığın bir eser, yarın gelir yerinde yeller eser’. Yerimizde yeller esmemesi için ve bu kubbede hoş sada bırakabilmemiz için eser bırakmamız lazım. Aksi takdirde sadece kendisi için yaşayan, kendisi için ölen bencil insanlar konumuna düşeriz.” diye konuştu.

Çelik, bugüne kadar eğitime en büyük bütçe ayıran hükümetin Milli Eğitim Bakanı olarak, eksiklikleri gidermek için büyük çaba sarfettiklerini anlattı. Türkiye’nin eğitim için rekor seviyede 15 milyar dolar bütçe ayırmasına rağmen Fransa’da bu rakamın 86 milyar dolar olduğunu belirtti. Bakan Çelik, bilgisayarı kalmayan okul bırakmayacaklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne sadece benim dönemimde kadar 406 bin bilgisayar verildi. Bunun eskiden hayali bile kurulamazdı. Ekonomik pastamızı daha çok büyüterek eğitime bütçeyi artıracağız. Sivil toplum kuruluşlarımızın da desteğiyle eğitim seferberliği başlattık. 20 milyon çocuğumuzu okutmalıyız. Ayrıca istikbal yatırımı için Zonguldak’a böyle bir eğitim kurumu kazandıran Erdemir yöneticilerini yüksek sesle alkışlıyorum.”

Erdemir Genel Müdürü Fadıl Demirel ise son 3 yılda eğitime 23 trilyonluk katkı sağladıklarını kaydetti. Sadece son 2 yılda eğitim için 7 trilyonluk katkıda bulunduklarını hatırlatan Demirel, “Bizler demir-çeliği üretirken sosyal sorumluluklarımızı da unutmuyoruz. Şu an ülkenin dört bir tarafında eğitime destek kampanyası çerçevesinde yardımlarımız var. Bunlar devam edecek” şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, Deniz Ticaret Odası tarafından Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışlanan 100 adet bilgisayarın kabulünü de yaptı. Daha sonra okulun açılışını yapan Çelik, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere Çanakkale destanı konulu CD dağıttı.