İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin 85. yıldönümü

İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilişinin 85. Yıldönümü Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene TBMM Başkanı Bülent Arınç adına katılan Başkanvekili Nevzat Pakdil, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletinin ızırabını ve hislerini mısra mısra bir daha görülmeyecek şekilde işlediğini söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un Türk dilini en güzel şekilde toplumu ve ulusu için kullandığını belirten Pakdil, Akif’in ideal bir devlet adamı portresi de çizdiğini ifade etti.

Pakdil, Mehmet Akif Ersoy’un zor bir dönemde Burdur milletvekili olarak mecliste görev yaptığını ve 500 liralık ödülü de Şarkışla Hastanesi’nde tedavi gören gazilere hibe ettiğini dile getirdi. Pakdil, ayrıca hükümetin bu yasama yılı içerisinde bir karar alarak Burdur’da açılacak üniversiteye Mehmet Akif Ersoy’un adını verdiğini kaydetti.

Pakdil’in konuşmasının ardından Devlet Tiyatroları sanatçı-rejisörü Ensar Kılıç’ın derlediği ‘Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’ müzikal-drama gösteri sahnelendi.

Görüntü Dökümü

Programdan görüntüler

Nevzat Pakdil’in konuşması

‘Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’ müzikal-dramadan görüntüler.