İstiklal Şairi anıldı

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy,vefatının 70. yılında Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelle anıldı.

Milli şairin saygıyla anıldığı geceye Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve OSYEG 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan’ın yanı sıra konuşmacı olarak Yard. Doç. Dr. Murat Yurtsever, Şair- Yazar Mustafa Muharrem Tüfekçi ve Doç. Dr. Muhammed Aruçi katıldı.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve eserlerinden kesitleri konu alan belgeselle başlayan panelde, Mehmet Akif’in sanatçı, parlamenter, ülke aydını, gazeteci, yazar özellikleriyle yeni nesle örnek teşkil eden ulusal bir kimlik olduğu vurgulandı.

Panelde konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, kültür ve sanat çalışmaları doğrultusunda Mehmet Akif Ersoy gibi ülkeye mal olmuş şahsiyetleri anma programlarına başladıklarını dile getirerek, “İstiklal Savaşı’nda yaptığı çalışmalarla halkı bilinçlendiren Mehmet Akif, 63 yıllık ömrünü vatanına ve milletine adamıştır. İstiklal Harbinde milli şuuru hareketlendiren şairimiz yaşamı boyunca tarihin her döneminde karşımıza çıkmaktadır. Çanakkale Destanını ve Kurtuluş Savaşını en iyi şekilde anlatan ve milli mücadele yıllarımızda halka yön gösteren şairimizi 70. ölüm yıl dönümünde şükran ve rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşadığı hayata taşıdığı ruhun yön verdiği Mehmet Akif Ersoy’un vatanperver ve milletsever özelliklerinin vurgulandığı gecede konuşma yapan şair yazar Mustafa Muharrem ise büyük şairin sanatını ve üslubunu konu alan konuşmasında Akif’i “Düşünsel Rönesans hareketlerinin Türkiye’deki ilk önemli mümessillerinden biri” olarak nitelendirirdi. Muharrem, Cemil Meriç ve Necip Fazıl gibi Türk edebiyatının önemli üstatlarının gözünden de Mehmet Akif Ersoy’u değerlendirdi.

Gecenin Makedonya’dan gelen konuğu Doç. Dr. Muhammed Aruçi ise konuşmasında Mehmet Akif’in sadece Cumhuriyete mal olmadığını, bir coğrafyanın insanı olduğunu dile getirdi. Küçük yaşlardan beri Akif’in Safahat başta olmak üzere eserlerini takip ettiğini belirten Aruçi, Safahat’ın Arnavutçaya tercüme edilmesinden duyduğu sevinci belirtti.

Mehmet Akif’in anıldığı gecede sözleri Akif’e ait olan müzik eserleri de OSYEG 21 Türk Sanat Müziği korosu eşliğinde seslendirildi.