‘İstikrar 33 yıl sonra bizi Türkiye’ye çekti!’

Mobilya ve ev aksesuarları mağazalar zinciri IKEA Türkiye Genel Müdürü Mikael Bartroff, "Türkiye'de enflasyonun iki haneliden tek haneli rakamlara düşmesi ve istikrarın sağlanması üzerine yatırım yapma kararı aldık" dedi.

Bunda en büyük faktörün istikrar ve enflasyonun tek haneye düşmesi olduğunu belirten Bartroff, 2006 sonuna kadar Türkiye’deki şube sayını dörde çıkaracaklarını açıkladı.1947 yılında İsveç’te kurulan IKEA, 59 yılda 33 ülkede 221 mağazaya ulaştı. İlk yurtdışı şubesini 1963 yılında Norveç’e açan şirketin, İskandinav ülkeleri dışında Almanya, ABD, Çin ve Rusya’da şubeleri bulunuyor. 221 mağasında 90 bin kişiye iş imkanı sağlayan IKEA, geçen yıl 15 milyar dolar ciro elde etti. Hükümetin ülkede istikrar sağlaması ve ekonomiyi gözle görülür bir oranda iyileştirmesi üzerine gözlerini Türk pazarına çeviren şirket, ilk etapta İstanbul Ümraniye’de 30 bin metrekarelik bir mağazayı hizmete açtı.

Geçen Mayıs ayında açılan bu mağazadan sonra Türkiye’deki ikinci şubesini İzmir Bornova’da Nisan ayında açmaya hazırlanıyor. Burasının büyüklüğü 23 bin metrekare olacak. İzmir’deki tesis için 40 milyon dolar harcayan IKEA, yıl içinde başta Ankara olmak üzere farklı bir ilde daha iki şube açmak istiyor.

IKEA’nın işleyişi ve çalışma şartları hakkında özel açıklamalarda bulunan Türkiye Genel Müdürü Mikael Bartroff, istikrar sayesinde ürünlerini endişe etmeden satabildiklerini söyledi. Hedeflerinin yılda bir defa zam yaparak tüketiciye ulaşmak olduğunu kaydeden Bartroff, “Fiyatlarımızı 12 ay sabit tutmak istiyoruz. Bunun için kırılmayan bir ekonomi gerekli. Türk hükümetinin istikrarını gördüğümüz için ülkenizde yatırım yapmaya karar verdik” dedi.

Türkiye ekonomisinin bundan sonra kötüye gitmeyeceğini belirten Bartroff, B planları olmadığını, yavaş yavaş büyüyerek şube sayılarını arttıracaklarını anlattı. Şube açtıkları ülkelerden de ürün aldıklarını ve ekonomiye katkı sağladıklarını ifade eden Genel Müdür Bartroff, şirketlerinin tamamına geçen yıl Türkiye’den 400 kalem için 300 milyon dolar tutarında ürün sipariş edildiğini söyledi. 2006 yılında da 18 milyar dolar ciro hedeflediklerini kaydeden Bartroff, hedef kitlelerinin orta kesim tabir edilen vatandaşlar olduğunu belirtti.

Nisan ayında açılacak IKEA İzmir Bornova Şubesi Mağaza Müdürü Ece Smitham ise 6 bin 500 çeşit ürün satacaklarını kaydetti. Ürünlerin rantabl kullanım özelliğine ve fiyatlarının piyasaya göre çok ucuz olmasına dikkat çeken Smitham, satışların peşin olacağını, kredi kartlarıyla alışverişte konulan farkı tüketiciye yansıtıldığını söyledi. Bu farkları bankaların karşılaması halinde kredi kartıyla satış yapılacabileceğini belirtti.