İsveç Büyükelçisi Wahlund: Türk işadamlarıyla iyi ilişkiler içindeyiz

İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.

İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti.

Vali Lekesiz Wahlund’u ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu. Hatay hakkında konuğuna bilgi veren Lekesiz, kentin derin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahip olduğunu, bunun da farklılıkların bir arada uyum içinde yaşaması gibi önemli değerleri beraberinde getirdiği vurguladı.

İsveç’te yaklaşık 200 bin Türk vatandaşının yaşadığını ve iki ülke arasında sağlıklı bir işbirliği bulunduğunu ifade eden Lekesiz, “Hatay olarak İsveç’e yaklaşık 1.5 milyar dolarlık ihracat, 2 milyar dolarlık da ithalat yapıyoruz. İki ülke arasındaki işbirliğini daha da artırmak kuşkusuz illerimizin ve ülkelerimizin yararına olacaktır.” diye konuştu.

Büyükelçi Lars Wahlund ise Vali Lekesiz’e kabulünden ve iyi dileklerinden dolayı teşekkür ederek, tarihe olan yakın ilgisi dolayısıyla Hatay’ı görmeyi çok arzu ettiğini dile getirdi. Hatay’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Büyükelçi, gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Türk işadamları ile ticari anlamda önemli ikili ilişkilerde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Vali Lekesiz ziyaretin sonunda konuğuna, kentteki farklılıkların uyum içinde yaşamasını simgeleyen plaket verirken, Büyükelçi ise ülkesine özgü yöresel hediye takdim etti.