İsveç Ermeni iddialarını tekrar oylayabilir

İsveç Parlamentosu'nun aldığı Ermeni kararı sonrasında hükümetin görüşünün değişmediğini tekrar eden Dışişleri Bakanı Bildt, verilecek önergeyle konunun parlamentoda yeniden tartışılabileceğini söyledi.

Bakan Carl Bildt, Türkiye-İsveç ilişkilerinin de normale döneceğini ümit ettiğini belirtti.

İsveç Türk Gençlik Federasyonu’nu ziyaret eden İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, parlamentolarında alınan 1915’le iglil karardan duyduğu üzüntüyü bir kez daha dile getirdi.

100 yıl önce yaşananlarla ilgili siyasi kararlar almanın doğru olmadığını vurgulayan Bildt, 1915’i değil Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olması için 2015’i düşündüğünü söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı, NTV’nin sorusu üzerine, konunun parlametoda gelecek yıl tekrar ele alınabileceğini, komisyona verilecek önergeyle tasarının yeniden oylanmasının mümkün olduğunu belirtti.

İsveç Parlamentosu, 11 Mart’ta, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören tasarıyı 1 oy farkla onaylamıştı.

“İLİŞKİLERİMİZ NORMALLEŞECEK”

Stockholm’de Türk Gençlik Federasyonu’nun daveti üzerine bugün federasyona gelen İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, bu ülkede yaşayan Türk gençleriyle konuştu, mecliste kabul edilen Ermeni iddialarıyla ilgili öneri konusundaki endişeleri dinledi, sorulara yanıt verdi.

İsveç meclisine getirilen önerinin kabul edilmesinden dolayı üzgün olduğunu tekrarlayan Bildt, önerinin kabul edilmesinden sonra gerilen iki ülke ilişkilerinin kısa sürede yeniden normale dönmesini umduğunu kaydetti. Önerinin reddedilmesi için parti olarak çaba gösterdiklerini ve ellerinden geleni yaptıklarını da kaydeden Bildt, ”İsveç’in her zaman Türkiye’nin dostu olarak yanında yer aldığını” bildirdi.

“SİYASETTE AKTİF OLUN”

Mecliste 11 Martta kabul edilen öneri nedeniyle İsveç’te yaşayan Türk toplumunun endişeye kapılmasına gerek olmadığına da dikkati çeken Bildt, bu konuda rahat olmalarını istedi. Carl Bildt, İsveç toplumunun çok kültürlü olduğunu ve barış içinde yaşadığını, bundan sonrada bu durumun bozulmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Türk gençlerine, ”İsveç’te sosyal hayata katılın ve siyasi alanda aktif olun mesajı da veren” Bildt, ”Ülkedeki değişik siyasi parti organizasyonlarında yer alın” dedi. İsveç’te yaşayan Türklerin iki ülke arasında köprü görevi gördüklerini de açıklayan Bildt, Türklerin kendi dil ve kültürlerini unutmadan İsveç toplumuna entegre olmalarını da istedi.

Dışişleri Bakanı Bildt, ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarında ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda İsveç’in desteğinin bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

Toplantıya ev sahipliği yapan Türk Gençlik Federasyonu Başkanı Alev Akbaş da konuşmasında, son olaylar sonucunda Türk toplumunun İsveç’te değişik federasyon ve derneklerde faaliyet göstermesinin yanında siyasi partilere de üye olup politikada da aktif rol almasının öneminin anlaşıldığını belirtti.

NTV