İsveç’te akıl almaz ‘SOYKIRIM’ oylaması!

Osmanlı'nın Ermenilerin yanı sıra Süryani, Asuri, Keldani ve Pontus'lu Rumlara soykırım yaptığını oylayacak!

İsveç Parlamentosu bugün sözde soykırım suçlaması nedeniyle Türkiye sınavına çıkacak. Geçtiğimiz dönemlerde 2 kez İsveç Parlamentosu Genel Kurulu’nda görüşülen ve oylamada red oyu olan Ermeni tasarısı bu sefer sol blok 3 partinin desteğini alarak parlamentoya geliyor. Genel Kurula getirilen öneride Ermenilerin yanı sıra Süryani, Asuri, Keldani ve Pontus’lu Rumlara yönelik sözde soykırım yapıldığı 349 sandalyeli İsveç Parlementosun’da oylanacak.

Türkiye saati ile saat 13:00’de başlayacak olan oturumda konuşmak için çok sayıda milletvekilinin söz alacağı belirtiliyor. Sol blok partiler Eylül ayında yapılacak genel seçimlerde, iktidar olabilecek oy çoğunluğunu elde ederlerse, hükümet olarak bu kararı onaylayacaklarını ve bu konunun Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ülkeleri arasında da kabul edilmesi için mücadele verecekleri konusunda kendi aralarında anlaştılar.
İsveç’te bu yıl Eylül ayında yapılacak seçimler öncesinde seçim ittifakı yapan sol blok partiler Türkiye’yi Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılında yaşananlar nedeniyle soykırım yaptığı iddiası ile parlamentoda oylayacaklar. İsveç’teki sol blok partiler tarafından İsveç Parlamentosu’nda yapılacak sözde soykırım oylamasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 yılında sadece Ermenilere yönelik değil Süryanilere, Asurilere, Keldanilere, Pontus’lu Rumlar ve diğer Hıristiyanlara yönelik sözde soykırım uygulandığı da oylanacak.

İsveç Parlamentosu’nun 11 Mart tarihinde yapacağı soykırım oylamasını tanınması halinde ve sol blok partilerinde Eylül ayında yapılacak seçimlerde iktidarı ele geçirmesi durumunda, bunu hükümet olarak tanıma kararı aldıklarını da açıkladılar. Sol blok partiler aldıkları ortak kararda, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde de mücadele vererek Türkiye’nin soykırımı tanıması yönünde ortak bir protokole imza attılar.

HÜKÜMETİN PROTOKOLÜ ENGEL OLUŞTURDU

İsveç’te iktidarı elinde bulunduran sağ koalisyon hükümeti partileri arasında yapılan bir protokol 11 Mart tarihinde yapılacak oylama öncesinde Türkiye’nin şansını artırıcı faktör olarak ortaya çıktı. İktidar Partisi Liberal Parti ile Hıristiyan Demokrat Partisi arasında imzalanan ve hükümetin diğer ortaklarını da bağlayıcı kararda, hükümetin iktidar olduğu dönemde soykırım yönünde parlamentoya gelecek önerileri desteklememe kararı aldılar. Türkiye’ye olan karşı görüşleri ile tanınan hükümet üyesi Liberal Parti milletvekili Fredrik Malm’ın bizzat bu protokole imza atarak partisini bağlayıcı karar alması önergenin parlamentodan üçüncü kez geçmemesinde en belirgin adım olarak değerlendiriliyor.

DIŞ İLİŞKİLER KOMİSYONU’NDAN GEÇMEDİ

Liberal Partinin protokole rağmen bu önerge lehinde oy kullanması halinde hükümette krize yol açabileceği de belirtiliyor. Söz konusu önerge İsveç Parlamentosu Dış İlişkileri komisyonundaki oylamada 5 lehte 12 aleyhte oy kullanarak geçmemişti. İsveç Parlamentosu’nda 2000 ve 2008 yıllarındaki oylamada da önerge ret edilmişti. İsveç Parlamentosu’nda 11 Mart tarihinde yapılacak oylamada red oyları 7-8 oy fazla olursa önergenin en erken 2-3 yıl içerisinde tekrar parlamentoya gelme ihtimali bulunuyor.

PARTİLER FORMÜL ARIYOR

Bu arada kulislerde İsveç’te iktidarı elinde bulunduran sağ koalisyon partilerinin ortak bir protokole imza atarak soykırım kararı almaması yönündeki karar doğrultusunda hareket etmek milletvekillerinin kullanacağı oylama konusunda çeşitli formüller arayarak, bu konunun rafa kaldırılması yönünde çaba sarf ettikleri öğrenildi.