İsveç’ten Türkiye ile ilgili yeni bir strateji

İsveç'in Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacmini yükseltmek için yeni bir strateji üzerinde çalışıldığı bildirildi.

İsveç meclisinde Ermeni iddialarıyla ilgili kararın kabulünden önce hükümetin aldığı karar doğrultusunda, Türkiye ile İsveç arasındaki ticaret hacminin 2010 ile 2013 yılları arasında 45 milyon İsveç Kronu’ndan (4.6 milyon avro) 87 milyon İsveç Kronu’na (9 milyon avro) çıkarmak için yeni bir strateji üzerinde çalışıldığı bildirildi.

İsveç’in Uluslararası Kalkınma İşbirliği örgütü SİDA ile İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu içinde yer alan Türk İsveç İşbirliği örgütü tarafından desteklenen stratejik işbirliğiyle Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine de güçlü destek sağladığı açıklandı.

SİDA ve İsveç Dışişleri Bakanlığı basın bölümünden yapılan açıklamaya göre yarın Stockholm’de düzenlenecek toplantıda, İsveç ile Türkiye arasında geliştirilecek yeni stratejik işbirliği yöntemleri anlatılacak.

İsveç hükümetinin, Türkiye ile yeni stratejik işbirliğini geliştirme kararını 21 Ocak 2010 tarihinde aldığı kaydedildi.

Yarınki toplantıya Türkiye’den katılım olmazken, İsveç tarafından Ankara Büyükelçisi Christer Asp ile SİDA Genel Müdürü Anders Nordström katılıyor.