İşveren ve işci adayları fuarda buluştu

Eskişehir İŞKUR Müdürlüğü, ildeki firmaları ve işsizleri vatandaşları, meslek lisesi öğrencilerini İstihdam ve Kariyer Günleri'nde buluşturdu.

Eskişehir İŞKUR Müdürlüğü, ildeki firmaları ve işsizleri vatandaşları, meslek lisesi öğrencilerini İstihdam ve Kariyer Günleri’nde buluşturdu. Eskişehir’de faaliyet gösteren 71 firmanın stant açtığı etkinlikte iş sahibi olmak isteyen vatandaşlar, çalışmak istedikleri firmaların stantlarında görüşme yapabilme imkanı buldu.

Eskişehir İŞKUR tarafından düzenlenen ‘Eskişehir İstihdam Günleri’nde 71 firma stant açarak iş arayan binlerce Eskişehirliyle umut oldu. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fuaye alanında düzenlenen kariyer günlerinde, firmalarla işsizler görüşme odalarında söz konusu iş hakkında görüş alışverişinde bulunabiliyor. İşveren açısından istihdamı arttırmayı amaçlayan proje kapsamında, İŞKUR’a bağlı olmayan işsizlerin de kayıt altına alınarak meslek seçimi ve iş arama becerileri konusunda bilgilendirilmeleri hedefleniyor. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı lise ve dengi okullardan mezun olarak iş hayatına girecek gençlere de istihdam sağlayacak olan fuarda, gençleri iş piyasasıyla buluşturmak, tanıştırmak ve onları işgücü piyasasının birer parçası haline getirilmesi sağlanıyor.

Eskişehir İstihdam Günleri açılışında konuşan Eskişehir İŞKUR İl Müdürü Hasan Yoldaş, iş arayan vatandaşların işverenlerle daha kolay imkânlarda görüşme olanağı sağladıklarını söyledi. İkinci olarak düzenledikleri proje kapsamında Eskişehir’in önemli sanayi kuruluşları, okulları ve özel sektör temsilcilerinin olduğuna değinen Yoldaş, “Buradaki amacımız iş arayan arkadaşlarımızın daha kolay işe ulaşmaları için işveren ile onları buluşturuyoruz. İkincisi işverenin hangi standartta eleman aradığını burada ortaya koyuyoruz. Aramış oldukları elemanları burada onlarla buluşturuyoruz. Hem işçiyi işverenle hem de patronu işverenle buluşturuyoruz.” dedi.

Proje kapsamında iş başvurusu yapan vatandaşlara uygulanan anketler sonucunda gelecekte yapılacak olan yatırımlara zemin hazırladıklarını da sözlerine ekleyen Yoldaş, bu sayede işverenlerin de aramış olduğu işçi kriterlerini tespit ettiklerini kaydetti.

Eskişehir İstihdam Günleri kapsamında iş verenler ile görüşen vatandaşlar da uygulanan projeden memnun olduklarını söyledi. Stantları gezerek istedikleri iş kriterlerini tercih etmelerinin çalışma şartları açısından da kolaylık olduğunu ifade etti.