Isviçre basini olaylara genis yer verdi

BERN - Isviçre Milli Takimi'nin Türkiye'ye gelisinde yasadigi olaylarin yankisi sürüyor.

Le Matin gazetesi birinci sayfadan verdigi resimli haberde, “Istanbul’da Milli Takimimiza sicak karsilama” basligiyla yasananlara göndermede bulundu. Haberinde, Isviçre kafilesinin 2 saat havalaninda bekletilmesinin ardindan taraftarlarin sözlü saldirilarina ve hakaretlerine maruz kaldigini yazdi. Gazete otele geçilirken de takimi tasiyan otobüse domates ve yumurta ile saldirildigini yazdi. Haber havalaninda beklerken, açilan bayraklar ve 5 – 0 yazili pankartlarin yer aldigi fotograflar ile desteklenmis.

Heures gazetesi ise havaalaninda yasananlari, ‘Türkler atesi simdiden açtilar’ basligiyla verdi. Gazete, Bern’deki olaylarin sorumlusu olarak gördügü A Milli Takim Teknik Direktörü Fatih Terim için,” Bern’deki maçta saygi göremediklerine inanan Fatih Terim, sportif bir olayi simdi tehlikeli boyutlara varabilecek bir psikolojik savas haline getirdi” seklinde yorumlara yer verdi.

Gazete, Isviçre kafilesi için Istanbul Havaalani’nda özel bir gise açilmamasini da elestirerek bu durumun ‘sinir oyununa’ dönüstügünü belirtildi. Gazete ayrica, Isviçre Milli Takimi’nin Istanbul’dan mutlu bir sonuçla ayrilabilmesi için sogukkanli hareket etmesi gerektigine dikkat çekti.