İsviçre lideri geleneksel güreşe sahip çıktı

Geleneksel güreş festivaline katılan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer, ""Bir ağacın fırtınaya dayanabilmesi için güçlü köklere ihtiyacı var.

Geleneksel güreş festivaline katılan İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ueli Maurer, “”Bir ağacın fırtınaya dayanabilmesi için güçlü köklere ihtiyacı var. İsviçrelilerin giderek köklerine ilgi duymasını sevinçle takip ediyorum.” dedi.

Ueli Maurer, dün geleneksel güreş şenliğinde (Schwingfest) konuşma yaptı. Maurer, “Hepimiz biliyoruz ki İsviçreliler olarak herkesten daha fazla çalışmak zorundayız. Bizim değerlerimizde hem disiplinli çalışmak hem de mütevazi olmak var. Köklerimize sahip çıkarak ve değerlerimizi göz önünde bulundurarak yeni işlere girdiğimiz sürece doğru yolda ilerleriz. İleri görüşlülük ve denge hem ülkemiz için hem de ekonomimiz için büyük önem teşkil ediyor.” dedi.

İSVİÇRE USULÜ GÜREŞ

2 yüz 50 bin ziyaretçinin katıldığı güreş şenliği Başkent Bern’in Emmental bölgesinde yapıldı. Ueli Maurer, 25 milyon Frank bütçesi olan şenliği İsviçrelilerin en büyük kutlaması olarak tarif etti. Güreş müsabakalarını kazanan sporcu, İsviçre’nin ‘Güreş Kralı’ olarak onurlandırılıyor. Bu senenin ‘Kralı’ 27 yaşındaki Matthias Sempach oldu.

Tarihi kaynaklara göre İsviçre usulü güreş (Schwingen) 13. yüzyılda ortaya çıktı. Alp dağlarındaki çobanların sporu olan ‘Schwingen’, 19. yüzyılda şehirlerde de icra edilerek ülke genelinde tanınan bir spor dalı oldu. Minder yerine talaştan bir dairenin üstünde güreşen sporcular gömlek ve pantolonla çıkıyor meydana. Giderek yaygınlaşan sporun ulusal şenlikleri son yıllarda büyük ilgi gördü. Çobanların başlattığı ‘Schwingen’ sporunun popülaritesi artarak İsviçre’nin millî sporu haline geldi.